VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

2. vlna pandémie zvýšila podiel domácností zvažujúcich odklad splátok

Nedávne zatváranie časti ekonomiky na Slovensku si opäť vyžiadalo svoju daň. Kvôli protiepidemiologickým opatreniam zavádzaným počas 2. vlny stúpol počet domácností, ktoré hlásia pokles príjmov. S tým sa zvýšil aj podiel domácností, ktoré zvažujú odklad splátok úverov.

 

Možnosť požiadať o odklad splátok úverov bez negatívneho zápisu do úverového registra je v hre od apríla tohto roku. V predošlých mesiacoch ho vďaka otvorenej ekonomike plánovalo využiť minimum dlžníkov. Podľa nového prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) sa však dopyt po odklade splátok v dôsledku ekonomických dopadov 2. vlny opäť zvyšuje.  

 

Odklad zvažujú 4 % zadlžených domácností

 

Podľa najnovších čísel NBS premýšľajú o odklade splátok až 4 % domácností, ktoré splácajú úver. Vyplýva to zo 4. prieskumu spadajúceho do série prieskumov, ktorými NBS monitoruje finančnú kondíciu zadlžených domácností počas pretrvávajúcej koronakrízy. Ten prebehol od 20. októbra do 2. novembra, teda v čase, kedy bola časť ekonomiky opäť vypnutá. To sa hneď odrazilo vysokým nárastom podielu dlžníkov zvažujúcich odklad. V predošlom prieskume ho totiž zvažovalo iba 0,1 % domácností.

Zdroj: www.shutterstock.com 


Počet odkladov stúpne kvôli poklesu príjmov

 

Avizovaný nárast podielu domácností zvažujúcich odklad splátok má jasný dôvod. Tým je pokles príjmov u zamestnancov aj podnikateľov, ku ktorému prišlo práve kvôli zavedeným opatreniam. Podiel zamestnancov, ktorí hlásia pokles príjmov, sa za mesiac zvýšil o 5 % na celkových 34 %. Ešte horšie sú na tom podnikatelia. Z tých hlási pokles príjmov až 47 %, pričom väčšinu z nich tvoria živnostníci a SZČO s nižšími príjmami. Dôvodov je viacero, či už ide o PN, OČR, skrátenie pracovného času alebo rovno až zatváranie prevádzok.

Zdroj: www.shutterstock.com 


Odklad splátok nie je jediná možnosť, ako sa dlžníci snažia bojovať so zhoršenou finančnou situáciou. Prieskum prináša aj čísla o podiele domácností, ktoré plánujú využiť inú možnosť zmeny úverových podmienok, napr. predĺženie doby splácania alebo refinancovanie. Týchto dlžníkov má byť až 11 %.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.nbs.sk

Zdroj foto: www.shutterstock.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 19.11.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.