VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

25-miliónový Šanghaj odmietol ďalší rast

Extrémne rýchle tempo rastu populácie a preľudnenia svetových metropol sa v čínskom Šanghaji rozhodli riešiť po svojom. Podľa vyhlásení predstaviteľov vlády tu zablokujú nárast počtu obyvateľov a zastavia ďalšie rozširovanie mesta.

 

Koniec rastúcej populácii a červená pre stavebné plány vedúce k rozširovaniu veľkomesta. To všetko je výsledkom rokovaní čínskej vlády, ktorá sa pred koncom roka zaoberala schválením plánu rozvoja Šanghaja. Tá prišla s prekvapujúcim verdiktom, podľa ktorého sa ďalší rozkvet jedného z najväčších miest na svete definitívne zastaví.

 

 

Počet obyvateľov nesmie prekročiť 25 miliónov

 

Máloktoré veľkomesto trápi také rýchle zvyšovanie populácie ako Šanghaj. V roku 2000 tam oficiálne žilo „ešte len“ 16 miliónov ľudí, kým o 15 rokov sa už počet obyvateľov dostal nad hranicu 24 miliónov. Populácia ale ďalej rastie a v súčasnosti atakuje 25-miliónovú hranicu, ktorá sa už podľa predstaviteľov čínskej vlády nesmie prekročiť.

 

V meste vraj žije 5 miliónov neprihlásených ľudí 

 

Dodržať očakávaný počet obyvateľov bude možné iba v rámci hodnotenia oficiálnych čísel, pretože v meste údajne žije necelých 5 miliónov neprihlásených ľudí. Napriek tomu je šanca, aby sa časť z nich stala držiteľmi legálneho pobytu vo veľkomeste bez toho, aby to ohrozilo stanovenú hranicu aj s 5-miliónovou „toleranciou“ pre neprihlásených návštevníkov.

 

Limity sa stanovili aj pri rozširovaní územia

 

Nie je to len počet obyvateľov, ktorý bude na základe nového rozvojového plánu v Šanghaji obmedzený. Vláda chce zastaviť aj ďalšie stavebné rozširovanie územia, ktoré za pár rokov vyrastie o niekoľko stoviek kilometrov štvorcových. Po najnovšom sa táto expanzia zastaví a do roku 2035 nebude môcť Šanghaj disponovať výmerou väčšou ako 3200 km 2.

 

Stopka rastu populácie a obmedzenie stavebného rozširovania Šanghaja je vnímané ako dosť radikálne riešenie, no podľa čínskej vlády je to jediný účinný spôsob ako udržať veľkomesto v relatívne dobrej kondícii. Tlak na osídlenie jedného z centier krajiny sa tak môže zastaviť a zároveň ukázať možné riešenie ďalším metropolám, ktoré čelia rovnakým problémom.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: svetadily.cz, cestujzadara.cz, fijalka.cz, pttours.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 06.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.