VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

7 top udalostí roka na slovenskom realitnom trhu

S koncom roka prichádzajú tradičné rekapitulácie hodnotiace dianie na realitnom trhu. Rok 2017 priniesol viacero zásadných udalostí a my sme vybrali 7 tých, ktoré podľa nás najviac ovplyvnili vývoj okolo slovenských nehnuteľností za uplynulých 12 mesiacov.  

 

1. Začiatok výstavby Sky Parku – Zoznam top tohtoročných udalostí odštartoval ihneď v januári, kedy sa začalo s realizáciou projektu Sky Park, predtým známeho ako Čulenova. Ten prinesie spolu až 5 veží, pričom 3 z nich budú obytné a zriadia v nich 700 bytov, ktoré vyrastú v prvej fáze, a ďalšie 2 poslúžia ako moderné kancelárske objekty.

 

2. Zavádzanie odporúčaní NBS – Hypotéky hrajú pri financovaní nehnuteľností hlavnú úlohu, takže akákoľvek zmena v ich poskytovaní sa dotýka aj realitného trhu. Inak to nebolo ani pri marcovom vstupe odporúčaní NBS spojených s obmedzením 100% a 90% hypoték do praxe, ktoré sa postupne môže ukázať ako faktor brzdiaci predaj bytov a domov.  

 

3. Auparky s novým majiteľom – Počas letných prázdnin sme boli svedkami ohlásenia zmeny majiteľa našich Auparkov. Predošlý vlastník pristúpil k fúzii s významným realitným hráčom, ktorá viedla k vzniku holdingu NEPI Rockcastle. Táto nová spoločnosť tak prebrala tri slovenské Auparky, a to v Košiciach, v Žiline aj v Piešťanoch. 

 

4. Štart výstavby hotelu Damian Jasná – August v Nízkych Tatrách patril štartu výstavby najväčšieho hotelového rezortu v lokalite. Jej výsledkom bude 5-hviezdičkový hotel Damian Jasná, ktorý neprinesie len 54 nadštandardných izieb a 1 prezidentský apartmán. Súčasťou projektu bude vyše stovka obytných štúdií, 20 apartmánov a niekoľko luxusných penthousov.

 

5. Ceny bývania na osemročnom maxime – Priemerná cena bývania sa v treťom kvartáli vyšplhala už na 1 378 €, čo bolo najviac od úvodného štvrťroka v roku 2009. Tento výsledok sa podarilo dosiahnuť napriek tomu, že v danom období bol rast priemernej ceny pomalší ako v predošlých kvartáloch.

 

6. Otvorenie prešovskej Eperie – Prešovu chýbalo nákupné centrum v najmodernejšom európskom štandarde ako poslednému krajskému mestu. Koncom novembra sa to definitívne zmenilo, pretože tisícky spotrebiteľov z tohto regiónu sa prvýkrát prešli novým centrom. 

 

7. Otvorenie logistického centra Amazonu – V novembri sa u nás neotvárali len nákupné strediská. Do hry vstúpilo aj nové logistické centrum Amazonu, ktoré bolo sprevádzkované v Seredi. Ide o prvé logistické centrum tohto druhu, ktoré spoločnosť prevádzkuje na starom kontinente, čo je pre Slovensko obrovským úspechom.

 

Zásadných udalostí, ktoré sa zapíšu do histórie realitného trhu, bolo oveľa viac. Aj tie, ktoré sa nezmestili do nášho výberu, mali priamy dosah na celkové smerovanie trhu so slovenskými nehnuteľnosťami a istou mierou sa môžu podpísať aj na vývoji v roku 2018. V tom nás čakajú ďalšie významné míľniky, ktoré nám, ako pevne veríme, prinesú rast a pokrok.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: abcrecoverycentre.org, skyscrapercity.com, damianjasna.sk, cas.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 31.12.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.