VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Ako predchádzať nedoplatkom v ročnom vyúčtovaní

V piatok sme vám priniesli článok o možnostiach reklamácie ročného vyúčtovania. Dnes pri tejto téme ostaneme, no pre zmenu sa pozrieme na nedoplatky v ročnom vyúčtovaní, ktoré sú jedným z dôvodov takýchto reklamácií. Tým sa môžeme vyhnúť, ak vieme, ako vzniku nedoplatkov predchádzať.

Zdroj: www.pixabay.com 


Inštalácia meračov – Mnoho domácností musí opakovane uhrádzať nedoplatky práve kvôli tomu, že nemá nainštalované vodomery a merače tepla. Ich využívanie síce nie je garanciou úspory (tá závisí od spotrebných návykov obyvateľa), no pomáha si aktuálnu spotrebu lepšie sledovať.

 

Merače na báze rádiových vĺn – S cieľom presnejšie vyhodnocovať údaje o spotrebe energií sa na trh dostávajú aj špeciálne merače pracujúce na báze rádiových vĺn. Pomocou rádiových modulov zabudovaných priamo v zariadeniach sa údaje spotreby prenášajú rádiovými vlnami na centrálny server. On-line prístup naň umožňuje majiteľom bytu sledovať aktuálnu spotrebu kedykoľvek počas roka.

 

Pravidelná kontrola meradiel vody – V súvislosti s meraním spotreby sa o najväčšie škody už tradične starajú poškodené meradlá vody. Odkladanie ich opravy často končí nedoplatkom vyšším aj o pár desiatok eur. Pravidelná revízia týchto meradiel je tak účinným preventívnym opatrením.   

 

Zapísanie koncoročných odpočtov meradiel – Význam správneho fungovania a následnej kontroly meradiel vody potvrdzuje aj zápis koncoročných údajov na týchto zariadeniach. Pre výsledky v ročnom vyúčtovaní je smerodajný práve ten a nie priebežné výsledky zapisované kedykoľvek počas roka.

 

Nahlásenie správneho počtu osôb v byte – Ďalší z dôležitých krokov, ktorý ovplyvní, či sa vo vyúčtovaní objaví nejaký nedoplatok, je nahlásenie reálneho počtu obyvateľov. Zatajenie akejkoľvek osoby v byte má totiž priamy súvis s chybným rozpočítávaním nákladov na ročnú spotrebu.

 

Dohoda o spôsobe rozpočítania nákladov – Predísť nedoplatkom, resp. chybám v ročnom vyúčtovaní sa dá aj dohodou o spôsobe rozpočítania nákladov. Príkladom je výpočet nákladov za elektrinu spotrebovanú v spoločných priestoroch. Ak sa rozpočítava na byt, nie je možné si nárokovať prepočet nákladov na počet osôb v byte. To isté platí aj pri položkách ako výťah či spoločná anténa.

 

Ohlásenie zmien dodávateľa televízneho vysielania – Nedoplatky si na vás môžu počkať aj v prípade, že meníte dodávateľa televízneho signálu, no správcovi túto zmenu neohlásite. Ten vám bude naďalej účtovať náklady za využívanie spoločnej antény, ktoré sa vás už netýkajú.

Zdroj: www.pixabay.com 


Ak ste si v ročnom vyúčtovaní našli nedoplatok a ste si istí, že došlo k chybe, potom máte ešte možnosť reklamácie. V opačnom prípade vám ostáva už len akceptovať výsledky a robiť viac pre to, aby ste v budúcnosti nedoplatkom predišli.

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: www.pixabay.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 19.06.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.