VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Až 57 % výdavkov slovenských dôchodcov ide na bývanie a potraviny

Náklady na bývanie a potraviny robia v peňaženke Slovákov riadny prievan. Obzvlášť to platí v prípade dôchodcov. Tí utrácajú na tieto 2 položky viac ako polovicu všetkých  mesačných výdavkov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Priemerná výška výdavkov na bývanie a potraviny má u našich dôchodcov dosahovať až 57 %, aspoň tak to vyplýva z údajov Eurostatu. Ten opäť zmapoval, na ktoré položky spojené so základnými životnými potrebami vynaložia dôchodcovia v členských štátoch EÚ najviac. V mnohých krajinách je to práve bývanie a potraviny, čo je takisto prípadom Slovenska.

Zdroj: www.expatica.com 


Najvyšší podiel výdavkov na bývanie a potraviny vo V4

 

S priemerným 57 % podielom sme sa v konečnom rebríčku zaradili za všetky susedné štáty s výnimkou Ukrajiny, ktorá ako nečlenská krajina v štatistikách chýba. Napríklad za Českom s 53,4 % podielom týchto výdavkov zaostávame iba o necelé 4 %. Podobné čísla dosahuje aj Poľsko a Maďarsko. V porovnaní s Rakúskom je však rozdiel diametrálne vyšší. Tamojší dôchodca vynaloží na bývanie a potraviny priemerne do 35 % svojich spotrebných nákladov.  

 

Trend nadpolovičného podielu v celej východnej Európe

 

Dlhodobý trend vynakladania viac ako polovice všetkých výdavkov na bývanie a potraviny sa netýka iba dôchodcov na Slovensku. Podobne sú na tom skoro všetky členské štáty EÚ, ktoré v minulosti patrili do východného bloku. Pod úrovňou 50 % je zatiaľ iba Slovinsko, v ktorom sa výška výdavkov podobá skôr hodnotám v krajinách západnej Európy. Od tých má ďaleko Rumunsko alebo Bulharsko, kde sa na bývanie a potraviny míňa viac ako 60 % výdavkov. 

 

Pozn. na záver: Najnovšie porovnanie, ktoré Eurostat nedávno zverejnil, vyplýva z údajov za rok 2018. Aktuálny podiel výdavkov na uvedené položky tak môže byť v súčasnosti iný. 

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk, ec.europa.eu

Zdroj foto: www.pixabay, www.expatica.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 26.06.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.