VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Boj proti plastom v nábytkárstve – prichádza kolofónia

Vojna, ktorú v posledných mesiacoch vyhlásila plastom takmer celá Európa, už zasiahla aj oblasť nábytkárstva. S tým sa začali hľadať možnosti, ako využitie tohto nevďačného materiálu pri výrobe nábytku minimalizovať alebo rovno obmedziť.

 

Dopyt po alternatívnych materiáloch schopných nahradiť plasty stúpa, takže dizajnérov, ktorí sa pokúsia uspieť so zdravším a šetrnejším nábytkom, bude stále pribúdať. Nápad, aký vzišiel z dielne belgického ateliéru Studio Plastique, však napriek pestrej ponuke návrhov len tak neuvidíme. Spomínané štúdio totiž vymyslelo projekt, ktorý môže vo svojom obore nastoliť nový trend na čele s tzv. kolofóniou.

Zdroj: studioplastique.be 


Čo je kolofónia a ako sa využíva

 

Kolofónia, ľudovo známa tiež ako kalafúna, si už v niektorých výrobných oblastiach dôveru získala. Skúsenosti s prvkom, ktorý vzniká ako tuhý destilát zo smrekovej alebo borovicovej živice, majú najmä tí, ktorí využívajú rôzne laky alebo čistiace a lepiace prípravky. Materiál je obľúbený pre nižšiu cenu a prírodné zloženie, vďaka ktorému nepôsobí škodlivo.

Zdroj: studioplastique.be 


Premiéra v oblasti nábytkárstva

 

Štruktúra a vlastnosti kolofónie sa dajú využiť aj inak ako pri výrobe ošetrujúcich prípravkov. Potvrdzuje to projekt Out of the Woods od spomínaného štúdia, ktorý je možnou odpoveďou na snahu redukovať plasty v nábytkárstve. Prispieť k tomu majú zmesi, v ktorých hrá hlavnú úlohu kolofónia kombinovaná so zvyškovými časťami dreva, ihličia a kôry. Takéto spojenie vytvára kvalitný spojujúci a izolačný materiál na prírodnej báze pre rôzne druhy nábytku.

Zdroj: studioplastique.be 


Nábytok bez plastov na belgický spôsob

 

Stoly a skrinky od Studio Plastique nie sú jediným sortimentom z belgickej dielne, ktorý má vniesť na trh nábytok bez plastov. Ateliér totiž úzko spolupracuje aj s ďalšími štúdiami, ktoré majú rovnaký cieľ. Výsledkom sú návrhy nábytku a bytového zariadenia, pri ktorých výrobe sú plastové komponenty nahrádzané kolofóniou, drevným prachom a inými prímesami ihličia, kôry a koží.

Zdroj: www.belgiandesign.be 


Nábytok bez plastov je zatiaľ hudbou budúcnosti, no projekty tohto druhu sú prvým krokom k dosiahnutiu cieľa. Tomu pomôže aj šírenie osvety a prezentácia diel na výstavách. Jednou takou je podujatie Belgian Design, kde je do konca septembra možné vidieť nábytok (nielen) z kolofónie naživo.  

 

Text: Róbert Bosák

 Zdroj foto: studioplastique.be, www.belgiandesign.be

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 12.06.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.