VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Brány najväčšej európskej mešity v čečenskom Šali otvorené

23. august bude pre moslimských veriacich pamätným dňom. V čečenskom meste Šali totiž v piatok otvorili najväčšiu mešitu, aká bola doposiaľ v Európe postavená.

Zdroj: Yelenina/TASS 


Čečensko sa po 7 rokoch výstavby dočkalo nového náboženského centra. Stavba, ktorá pojme tisícky veriacich a navyše zaujme pekným dizajnom, bola v piatok oficiálne otvorená v meste Šali. Už slávnostný ceremoniál naznačil, že ide o významné dielo, ktoré bude v moslimskom náboženskom živote zohrávať podstatnú úlohu.

Zdroj: asrehazir.com 


Najväčšia v celej Európe

 

Kapacita približne 30 000 ľudí + možnosť pojať ďalších 70 000 ľudí v bezprostrednom okolí mešity. Takéto čísla hovoria za všetko. Nová mešita je jednoznačne najväčšou v celej Európe. Svojou veľkosťou a celkovou kapacitou ďaleko prevýšila nielen mešity v Čečensku či Rusku, ale napríklad aj slávnu Modrú mešitu v Istanbule.

Zdroj: www.spa-gov.sa

 

Nová mešita v číslach:

 

- mešita vyrástla na viac ako 5-hektárovom pozemku

- kupola má výšku 43 m, minarety dosahujú až 63 m

- vnútorné priestory modlitebne môžu pojať až 30 000 ľudí súčasne

- dominantou interiéru je 8-metrový luster v tvare lotosového kvetu

- externé priestory okolo stavby zdobí 12 fontán a záhrady plné ruží

Zdroj: Yelenina/TASS 


Počet mešít na území Ruska, a to nielen v oblasti moslimského Čečenska, rýchlo rastie. Nie je to tak dávno, čo v Moskve otvorili 6-poschodovú Veľkú mešitu pre zhruba 10 000 ľudí. Zopár svätostánkov pre niekoľko tisíc veriacich stojí aj v spomínanom Čečensku. Žiadna z nich sa však nevyrovná najnovšej stavbe zo Šali.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: Yelenina/TASS, asrehazir.com, www.spa-gov.sa

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 26.08.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.