VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Budova s najväčšou rozlohou sídli v najľudnatejšej krajine

Nie je najvyššia, najdrahšia ani najnovšia, no z hľadiska rozlohy nemá konkurentov nikde vo svete. Reč je o New Century Global Centre, o jednom z najnavštevovanejších obchodných centier v Číne, ktoré je už zhruba 5 rokov najväčšou budovou sveta.

Zdroj: www.pinterest.ca 


Najväčší samostatne stojaci objekt na svete

 

Viac ako 1,7 km², presne toľko dosahuje celková rozloha, teda podlahová plocha komplexu New Century Global Centre. Ak by sme zostavovali rebríček samostatne stojacich objektov práve podľa tohto kritéria, megalomanský projekt z vyše 14-miliónového mesta Čcheng-tu zatiaľ nemá konkurenciu. Jeho výmera totiž dosahuje niekoľkonásobne viac ako iné nákupné strediská budované od USA po Japonsko.

Zdroj: matthewniederhauser.com 


Komplex plný zábavy, kultúry a nákupov

 

Veľkosť nie je jediným parametrom, ktorý najväčšej budove sveta zaisťuje pozornosť. O tú je postarané najmä vďaka multifunkčnému využitiu, v rámci ktorého si zákazníci dobre nakúpia a zároveň si môžu užiť dostatok zábavy. K dispozícii sú aj nadštandardne vybavené hotelové priestory, viaceré kinosály či kancelárska zóna s modernými konferenčnými sálami a menším univerzitným centrom.

Zdroj: www.dezeen.com 


5 zaujímavostí o New Century Global Centre:

 

- organický dizajn budovy bol navrhnutý ateliérom Zaha Hadid Architects

- obchodná časť pozostáva z 2 vzájomne prepojených obchodných centier

- nákupná plocha tvorí len 0,4 km², čo je necelá štvrtina celkovej výmery

- v budove je aj nadštandardný  hotelový komplex, v ktorom je 1009 izieb

- súčasťou projektu je umelý vodný ostrov s plážou o rozlohe až 5000 km²

Zdroj: www.straitstimes.com 


Pozornosť sveta sa v prípade New Century Global Centre nesústredí iba na veľkosť objektu a jeho vybavenie. Rozruch spôsobil aj škandál, ktorý výrazne zasiahol kolaudáciu a následne otvorenie centra. Deng Honga, ktorý stál pri financovaní projektu, totiž zatkli pre podozrenie z korupcie. Najväčšia budova sveta sa však nakoniec otvorila a v lete 2013, 3 roky po štarte výstavby, privítala prvých zákazníkov.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: 3arty.com, www.pinterest.ca, matthewniederhauser.com, www.dezeen.com, www.straitstimes.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 07.01.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.