VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Ceny domov vo Veľkej Británii zaznamenali najvyšší rast od roku 2007

Dynamický vývoj cien na britskom realitnom trhu pokračuje ďalej. Výraznou mierou sa pod to podpisujú ceny rodinných domov, ktoré sa s výnimkou niekoľkých mesiacov stále zvyšujú.  Trend nárastu cien pretrvával aj v septembri.

 

Septembrový rast cien britských domov nepriniesol iba ďalšie zrýchlenie tempa zdražovania. Podľa spoločnosti Halifax, ktorá ako najväčší poskytovateľ hypotekárnych úverov vo Veľkej Británii pravidelne monitoruje vývoj cien domov, sa jedná o najvyšší rast za niekoľko rokov. Vyššiu úroveň dosiahol naposledy pred vypuknutím poslednej veľkej krízy spred niekoľkých rokov.

Zdroj: standard.co.uk

 

Ceny rodinných domov vzrástli o 1,7 %

 

O niekoľkoročné maximum sa postaral rast cien na úrovni 1,7 %. Tempo zdražovania domov sa tak v mesačnom porovnaní zvýšilo už tretí mesiac po sebe. Kým v auguste sa mesačný rast cien v porovnaní s júlom vyšplhal na úroveň 0,8 %, v septembri bolo tempo zdražovania vyše dvojnásobne rýchlejšie. Výsledkom toho je najvyšší rast cien domov vo Veľkej Británii za 14 rokov.

 

Kvartálny rast cien bol nižší len o 0,2 %

 

Rýchlejší rast nebol zaznamenaný len v mesačnom porovnaní. Zvyšovanie cien sa odzrkadlilo aj v porovnaní posledných 2 kvartálov. Ceny domov vo Veľkej Británii boli totiž v 3. kvartáli 2021 o 1,5 % vyššie ako v tom predošlom. Vyše 1 % výsledok však na rozdiel od mesačného porovnania na dosiahnutie niekoľkoročného maxima nestačil.

 

Medziročný rast prevýšil ten augustový

 

Na dosiahnutie ďalšieho niekoľkoročného maxima nestačil ani vyše 7 % výsledok, ktorý bol zaznamenaný v medziročnom porovnaní. V tom sa v posledných mesiacoch objavili výsledky na podobnej úrovni viackrát. Septembrový rast cien dosahujúci 7,4 % tak ani zďaleka nie je najvyšším za posledné roky. V porovnaní s predošlým mesiacom je však opäť o niečo vyšší. Britské rodinné domy totiž v auguste zdraželi „len“ o 7,2 %.

Zdroj: jamesedition.com

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: TASR – tasr.sk, Halifax – halifax.co.uk

Zdroj foto: standard.co.uk, jamesedition.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 14.10.2021
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.