VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Česká architektúra si pripomína výročie narodenia Bohuslava Fuchsa

Dnes je to presne 125 rokov od narodenia jedného z najrešpektovanejších česko-slovenských architektov. Aj keď Bohuslav Fuchs už nie je medzi nami, mnohé z jeho diel sú súčasťou českých a slovenských miest aj po vyše 40 rokoch od jeho smrti.

 

Bohuslavom Fuchsom sa jeho rodina, priatelia a kolegovia rozlúčili ešte v roku 1972. Jeho práca však žije naďalej. Počas svojej dlhoročnej kariéry sa totiž podieľal na vzniku viacerých budov, ktoré sú dodnes symbolom rozkvetu modernej architektúry v medzivojnovom období, prípadne spomienkou na výstavbu tesne po 2. svetovej vojne.

Zdroj: ceskatelevize.cz


Na konte má viac ako 150 stavieb

 

V prípade B. Fuchsa môžeme hovoriť o spojení kvantity aj kvality. Počas viac ako 40 rokov aktívnej kariéry sa mu podarilo navrhnúť, prípadne sa podieľať na návrhoch vyše 150 stavieb. Najviac ich vyrástlo v Brne, no v zozname jeho návrhov nechýbajú ani budovy z iných kútov Moravy či z rôznych častí Slovenska. Za pozornosť však nestojí iba široká oblasť pôsobnosti, ale aj rôznorodosť budov od klasických rodinných domov cez hotely po kúpeľné komplexy.

Zdroj: ceskatelevize.cz


Niektoré z diel Bohuslava Fuchsa:

 

Dom umenia (Brno)

Zdroj: dum-umeni.cz


Hotel Avion (Brno)

Zdroj: gotobrno.cz


Pavilón mesta Brno (Brno)

Zdroj: wikipedia.org – Jan sapak


Moravská banka (Brno)

 

Zdroj: turistika.cz


Zotavovňa Morava (Tatranská Lomnica)

Zdroj: wikipedia.org – Petr Vilgus


Hotel Klostermannova chata (Modrava)

Zdroj: wikipedia.org – Dingoa


Viaceré z Fuchsových diel si získali pozornosť aj v zahraničí. Podľa mnohých odborníkov sa jeho práca dokonca podieľala na formovaní modernej európskej architektúry 20. storočia. Nie náhodou sa zapísala do histórie veľkými písmenami a v oblasti architektúry si ju pripomíname aj po rokoch od Fuchsovej smrti.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: ceskatelevize.cz, dum-umeni.cz, gotobrno.cz, wikipedia.org – Jan sapak, turistika.cz, wikipedia.org – Petr Vilgus, wikipedia.org – Dingoa

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 24.03.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.