VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Česko obhájilo najrýchlejší rast cien bývania v EÚ

Česko sa v rebríčku krajín s najrýchlejším rastom cien bývania ocitlo na vedúcej pozícii niekoľkokrát. Podľa najnovšieho prieskumu Eurostatu si prvenstvo udržalo aj v treťom štvrťroku minulého roka.

 

Realitný trh u našich českých susedov, presnejšie segment s nehnuteľnosťami na bývanie, to dokázal znova. Ceny tamojších bytov a domov zaznamenali najrýchlejší rast v celej Európskej únii aj v treťom štvrťroku 2017, aspoň tak to vyplýva z aktuálnych údajov, s ktorými pred pár dňami prišiel Eurostat.

Na obhajobu prvenstva stačilo 12,3 %

 

Nebol to prvý kvartál, počas ktorého sa českým obytným nehnuteľnostiam podarilo zdražovať dvojciferným tempom. Aj keď v tomto prípade už nešlo o taký výrazný náskok pred ďalšími krajinami, na obhajobu prvenstva to s medziročným rastom na úrovni 12,3 % stačilo. Ceny na českom realitnom trhu tak majú opäť o kúsok bližšie k tomu, aby dobehli západnú Európu.

 

U nás vzrástli ceny bývania o 7,3 %

 

Presne 5 % nám chýbalo k tomu, aby sme počas tretieho kvartálu mohli konkurovať Čechom. Našim kupujúcim však pomalší rast určite prekážať nemohol, nakoľko za byty a domy platili podstatne menej ako u susedov. Celkovo nám tak patrí 11.pozícia, ktorou sme si udržali naše tradičné miesto v strede rebríčka.

 

 

Bývanie zlacňovalo iba v Taliansku

 

Jedinou krajinou, kde bol v hodnotenom období zaznamenaný pokles cien, je Taliansko. Na tamojšie zlacňovanie bývania sme si už vzhľadom na výsledky posledných štatistík zvykli, aj keď v tomto prípade je pokles citeľne nižší. Eurostat totiž Taliansku nameral len -0,9 %, čo je na ich pomery z posledných rokov jeden z najlepších výsledkov.

 

Krajiny s najrýchlejším rastom cien bývania v EÚ (3.štvrťrok 2017):

1. Česko

+ 12,3 %

2. Írsko

+ 12 %

3. Portugalsko

+ 10,4 %

4. Maďarsko

+ 10,2 %

5. Holandsko

+ 10,2 %

6. Lotyšsko

+ 9,5 %

7. Bulharsko

+ 9 %

11. Slovensko

+ 7,3 %

*Zdroj: Eurostat

 

Či ceny českých bytov a domov rástli najrýchlejšie aj v poslednom minuloročnom kvartáli, to ukáže najbližšia štúdia Eurostatu. Našim susedom totiž na krk dlhodobo dýcha Írsko, ktoré sa už viackrát ocitlo na čele tohto rebríčka a vo svojich najlepších obdobiach sa dostávalo aj nad 15 %. Nás však budú zaujímať hlavne výsledky spojené s rastom cien bývania na Slovensku.  

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: aktuality.sk, ec.europa.eu

Foto: nove-byty-praha-10.eu, unitarch.eu, cas.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 22.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.