VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Čínske investície ovládajú stále viac európskych realít

Štúdie zamerané na realitné investície nekončia len prehľadom celosvetovej investičnej aktivity, o ktorej sme si písali včera. Osobitú pozornosť si získala Čína, ktorej investori pokračujú v expanzii na európsky realitný trh.

 

Nie sú to len americkí finančníci a arabskí šejkovia, ktorí bojujú o kontrolu nad európskym realitným trhom. Svoj rastúci vplyv na starom kontinente budujú aj Číňania snažiaci sa o zisk väčšinového podielu v oblasti tunajších realít. Táto snaha im celkom vychádza, čo potvrdzujú aj čísla vyplývajúce z najnovších štatistík viacerých poradenských firiem.

 

Objem čínskych investícií stúpa o štvrtinu ročne

 

Údaje za posledné roky jasne poukazujú na expanziu čínskeho kapitálu na európskom trhu. Už v roku 2015 stúpol celkový objem čínskych investícií o 22% na celkových 8,5 miliardy. Minulý rok sa niesol v rovnakom znamení a z celosvetového objemu investícií na starom kontinente dosahujúceho skoro 100 miliárd sa o zhruba desatinu postarali práve Číňania.

 

Londýn už nie je stredobodom záujmu

 

Britská metropola patrí dlhodobo k najatraktívnejším mestám, o ktorú sa zaujímajú investori z celého sveta. Výnimkou nie sú ani Číňania, ktorí až do roku 2014 zameriavali viac ako 80% svojich investícií do Londýna. V posledných 2 rokoch však začali kapitál nalievať aj do iných krajín, hlavne do Nemecka, Španielska a krajín Beneluxu, čím sa podiel investícií v Londýne a vo Veľkej Británii znížil pod 60%.

 

Najviac peňazí sa nalialo do kancelárií

 

Ani rastúci dopyt po bytoch a priemyselných objektoch nezosadil z trónu záujem o kancelárie. V roku 2015 sa tento podiel znížil o vyše 10% na 48%, aby sa v budúcom roku stabilizoval na úrovni tesne pod 50%. Slušný rast zaznamenávajú aj nákupné centrá a hotely, ktoré pohlcujú stále viac čínskych investícií a ich podiel má rásť aj tento rok, údajne až o vyše 3%.

 

Finančná sila investorov z východu rastie každým rokom viac, takže európski predstavitelia realitného trhu nemôžu čakať, že ich záujem o európske reality bude klesať, práve naopak. Otázne ostáva, či sa domáci investori dokážu postaviť ich rastúcemu vplyvu a naďalej držať väčšinový podiel tunajších nehnuteľností vo svojich rukách.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : stavebne-forum.sk, gjf.cz, zpravy.e15.cz, asb.sk

 

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 19.03.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.