VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Dáni predstavili najväčšiu veternú turbínu na svete

Dáni sa netaja ambíciou stať sa dlhodobým lídrom v oblasti zelenej energie. Stále bližšie k tomu majú aj vďaka vysokej miere produkcie elektriny z veternej energie. Tej by mali po spustení prevádzky najväčšej veternej turbíny na svete vyrábať ešte viac.

Zdroj: offshorewind.biz 


Zvýšiť produkciu elektriny z veternej energie Dánsku umožní nová turbína od firmy Vestas. Jeden z priekopníkov výroby takýchto turbín je na trhu už viac ako 25 rokov, počas ktorých prišiel s radou nových modelov. Každým z nich sa latka výkonu jednotlivých turbín posúvala a výnimkou nebude ani tá nová, ktorá sa zároveň stane najväčšou, aká bola doteraz zhotovená.

Zdroj: vestas.com 


Najväčšia plocha otáčania turbíny

 

Svetové prvenstvo zaistí navrhnutej turbíne práve veľkosť plochy otáčania. Jednotlivé lopatky na jej vrchu totiž majú počas svojej prevádzky zaberať plochu s veľkosťou 43 742 m². Takéto rekordné číslo sa turbíne podarí dosiahnuť vďaka dĺžke týchto otáčavých lopatiek. Každá má byť dlhá 115,5 m, pričom v porovnaní s predošlými modelmi sa bude líšiť aj dizajnom.

 

Turbína vyrobí až 80 GWh ročne

 

Dizajn a dĺžka lopatiek nie je jediným vylepšením, s ktorým dánska firma prichádza. Latku zvyšuje aj v otázke výkonu. Kým posledné predstavené turbíny dosahovali 9,5 MW, najnovší model bol navrhnutý s výkonom 15 MW. To má viesť k zvýšeniu produkcie až na úroveň 80 GWh ročne, čo by malo stačiť na dodávky elektriny pre 20 000 domácností.

 

Prvý prototyp otestujú budúci rok

 

Schopnosti novej turbíny sa majú otestovať už budúci rok, kedy sa nainštaluje prvý prototyp tohto modelu. O 2 roky neskôr má prísť k spusteniu hromadnej sériovej výroby a následným prvým inštaláciám. To však závisí od úspešného absolvovania všetkých pripravených testov, ktoré ešte nového svetového lídra medzi veternými turbínami čakajú.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: offshorewind.biz, vestas.com

Zdroj foto: offshorewind.biz, vestas.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 19.02.2021
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.