VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Hypotekárny trh má za sebou posledné sprísňovanie podmienok

Sprísňovanie podmienok na slovenskom hypotekárnom trhu je oficiálne zavŕšené, aspoň na nejaký čas určite. 1. júla totiž došlo k poslednému zníženiu limitov smerodajných pre poskytovanie hypoték s vyššími hodnotami LTV a DTI.

 

Podmienky na trhu s hypotékami sa začali sprísňovať ešte pred rokom. NBS však v spolupráci s hypotekárnymi bankami naplánovala tento proces na viacero postupných etáp. Práve 1. júla 2019 nastala posledná z nich, ktorá uzatvára harmonogram termínov vedúcich k obmedzeniu hypoúverov s vyšším LTV a DTI.

 

Hypoúverov s LTV nad 80 % bude už len pätina

 

100 % hypotéky sú minulosťou už dlhšie, 90 % to majú zrátané od minulého roka. Od 1. júla sú menej dostupné aj tie s pomerom LTV od 80 do 90 %. V rámci ich obmedzenia sa k nim po novom dostane už len 20 % žiadateľov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Podiel 80-90 % hypoték zo všetkých schválených hypoték:

Obdobie

Podiel schválených hypoték

od 1.7.2018

35 %

od 1.10.2018

30 %

od 1.1.2019

25 %

od 1.7.2019

20 %

 

Menej aj hypoték pre žiadateľov s DTI nad 8

 

V rámci sprísňovania podmienok sa od 1. júla obmedzuje aj počet hypoúverov schválených klientom, ktorých DTI, teda pomer všetkých dlhov klienta k jeho ročnému príjmu, presahuje daný koeficient 8. Po novom môže ich podiel tvoriť už len 5 %. V prípade žiadateľov do 35 rokov, ktorí žiadajú o hypotéku pre mladých, sa však stále berie do úvahy 5 % výnimka. 5 % týchto žiadateľov tak môže disponovať dlhmi vo výške 9-násobku svojich ročných príjmov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Séria obmedzení zo strany NBS končí. Podľa doterajších štatistík zatiaľ nenapĺňa očakávania ich autorov. Zadlženosť slovenských domácností je ďalej rekordná a objem hypoték dosahuje nadpriemerné čísla. To môže časom viesť k návrhu ďalších opatrení, ktoré by dlhodobý trend zadlžovania pribrzdili.

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: www.pixabay.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 05.07.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.