VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Klienti stavebných sporiteľní dostanú od štátu poriadnu facku

Pri vstupe do nového roka si viacerí klienti stavebných sporiteľní vydýchli. Facke od štátu, ktorý im chce siahnuť na ďalšie peniaze z uzatvoreného stavebného sporenia, sa však nevyhnú a zrejme už od budúceho roku budú čeliť novým pravidlám.

 

O novinkách v podmienkach stavebného sporenia sa rezort financií zmieňoval už minulý rok. Novelou zákona, ktorá by upravila najmä poskytovanie štátnej prémie, sa však vážnejšie nik nezaoberal, no tento rok sa pravdepodobne k avizovaným zmenám pristúpi. Ak sa tak stane, sporitelia sa budú musieť zmieriť s úpravami, ktoré im stavebné sporenie dosť znevýhodnia.

 

Štátna prémia nebude pre všetkých

 

Hlavným bodom novely bude úprava vyplácania štátnej prémie. Na tú po novom nedosiahnu všetci sporitelia, ktorí vložia na svoje konto adekvátnu ročnú sumu. Štát totiž plánuje zakázať prémiu všetkým sporiteľom vo veku do 18 rokov aj tým, ktorých mesačné príjmy presahujú 1,3-násobok priemernej mzdy. Percentuálna výška štátnej prémie sa zatiaľ meniť nemá, no sporitelia sa musia pripraviť aj na zastavenie jej vyplácania pri čerpaní medziúverov.

 

Vráti sa dokladovanie využitia peňazí

 

Okrem sporného obmedzenia štátnej prémie pre časť sporiteľov sa klientom nepozdáva ani opätovné zavedenie preukazovania účelu využitia nasporených peňazí. Tento krok sa má stať zárukou, aby sa peniaze zo sporenia využívali len na stavebné účely. Po novom sa tak sprísni kontrola čerpania financií a na scénu sa vráti systém dokladovania využitých prostriedkov.

 

Poškodené budú aj stavebné sporiteľne  

 

Ministerstvo financií priznalo, že pripravované zmeny sa dotknú približne 25 % domácností, ktoré využívajú stavebné sporenie. Poškodení však nebudú len klienti, ale takisto aj stavebné sporiteľne. Ich produkty budú po schválení novely opäť o niečo menej výhodné, čo vraj zníži počet uzatvorených zmlúv o 30 – 40 %. Otázne ostáva, koľkí súčasní sporitelia sa rozhodnú pre zrušenie zmluvy (aj napriek 60 € sankcii) skôr, než uplynie 6-ročná lehota.

 

Výsledkom prípadného schválenia novely budú ochudobnení sporitelia a o niekoľko miliónov bohatšia štátna pokladnica. Tá by sa už rok po zavedení noviniek mohla naplniť zhruba o 7,8 mil. €, pričom táto suma by sa v ďalších rokoch ešte zvýšila. Motiváciou vlády tak nie je len efektívnejšie vyplácanie štátnej prémie, ale získanie ďalších peňazí do rozpočtu bez ohľadu na to, že sporitelia budú musieť opäť nastaviť líce.  

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: hnonline.sk, slov-lex.sk, byvanie.pravda.sk

Foto: bohatyotec.sk, allriskslovakia.sk, expertnafinancie.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 16.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.