VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Kontroverzný stožiar pred parlamentom už stojí na svojom mieste

Ďalší zo symbolov národnej hrdosti, aspoň podľa niektorých zákonodarcov, už stojí na svojom mieste. Nový stožiar pred parlamentom, ktorého vztýčenie vyvolalo rozporuplné reakcie, tak čaká na oficiálne uvedenie do života.

Zdroj: rtvs.sk 


Slovenská zástava bude visieť na streche parlamentu a Bratislavského hradu už len zopár dní. Od septembra má totiž viať na novom stožiari, ktorý bol minulý týždeň vztýčený priamo pred budovou parlamentu. Ide o ten istý stožiar, ktorý vyvolal v radoch verejnosti rozpačité reakcie kvôli výške, cene aj financovaniu.

Zdroj: TASR 


Až 30 metrov, viac ako v Budapešti

 

Ak má stožiar s národnou vlajkou pred maďarským parlamentom 27 metrov, ten náš má mať viac. Aspoň tak si to predstavoval predseda parlamentu, ktorý je hlavným iniciátorom nápadu. Jeho vízia o vysokom stožiari sa nakoniec naplnila, pretože od stredy minulého týždňa je pred parlamentom vztýčený až 30-metrový „stĺp“.

 

Stožiar stál vyše 58 000 € bez DPH

 

Výška stožiara nie je jediná, čo vzbudzovalo v radoch verejnosti poriadnu kritiku. Pomyselné preteky s Budapešťou totiž mali odľahčiť štátnu kasu o 60 000 €. Výsledná suma sa nakoniec vyšplhala na 58 043 € bez DPH. Do tejto sumy nie je zarátaná len výroba samotného stožiara a cena vlajky, ale aj náklady na všetky stavebné práce spojené s jeho osadením.  

 

Štát nedal na realizáciu ani korunu

 

Práve cena za stožiar a jeho plánované financovanie zo štátnej kasy bolo pre tisícky Slovákov tŕňom v oku. Reakcie verejnosti však ovplyvnili predsedu parlamentu natoľko, že na národný symbol začal zbierať peniaze z iných zdrojov. Tie sa vďaka viac ako stovke darcov vyzbierali celkom rýchlo, takže realizácia stožiara sa mohla začať v predpokladanom termíne.

 

Stožiar už síce stojí na svojom mieste, no na jeho oficiálne uvedenie do života je potrebné ešte nejaký čas počkať. Stať sa tak má až 1. septembra, teda presne v Deň ústavy, kedy bude mať NR SR deň otvorených dverí.

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: kafkadesk.org, rtvs.sk, TASR

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 19.08.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.