VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Kúrite kotlom alebo kachľami? Očakávajte návštevu štatistov.

Majiteľov domov, ktorí kúria kotlom alebo kachľami, čaká v najbližšej dobe návšteva. Na využívanie týchto spaľovacích zariadení v slovenských domácnostiach si totiž prídu posvietiť štatisti.

 

Ľudia zo Štatistického úradu (ŠÚ SR) opäť vyšli do ulíc. Tentoraz sa zamerajú na rodinné domy, v ktorých je hlavným zdrojom vykurovania kotol alebo kachle. V rámci prieskumu si vyberú domy po celom Slovensku, pričom cieľom bude vyspovedať ich majiteľov ohľadom využívania a spotreby spaľovacích zariadení.

 

Čo budú štatisti v prieskume zisťovať:

 

- štatisti položia majiteľom spolu 29 otázok

- témou č.1 je využitie energie a jej zdrojov

- cieľom je odhaliť správanie domácností pri vykurovaní

- skúmať sa bude takisto aj spotreba energie a ceny palív

Zdroj: www.pixabay.com 


Štatistiky pomôžu pri tvorbe ďalších dát

 

Zistenia vyplývajúce z prieskumu nebudú použité len v štatistikách ŠÚ SR. Smerodajnými sa stanú aj pri vyčíslení dát, ktoré sa zameriavajú na hodnotenie celkovej emisnej záťaže krajiny a jej vplyvu na stav ovzdušia, resp. životného prostredia. Pracovníci ŠÚ SR aj preto vyzývajú na pravdivé zodpovedanie otázok.

Zdroj: www.pixabay.com 


Podobný prieskum prebehol v roku 2017

 

Naplánovaný prieskum nie je prvým svojho druhu. Podobné štatistiky sa spracovávali aj pred 2 rokmi. ŠÚ SR vtedy spolu so SHMÚ priniesol niekoľko čísel hodnotiacich aktuálnu situáciu v rodinných domoch, ktoré kúria spaľovacími zariadeniami. 

 

Niečo zo štatistík z roku 2017:

 

- 90 % rodinných domov používa pri vykurovaní drevo

- priemerná ročná spotreba dreva na dom je okolo 8,7 t

- 40 % domácností skladuje drevo maximálne 1 rok

- kotly na tuhé palivo sa dožívajú priemerne 12 rokov

- kachle na tuhé palivo vydržia priemerne až 21 rokov

Zdroj: www.pixabay.com 


Tento rok prebehne prieskum podobne ako pred 2 rokmi. Trvať má do konca októbra, takže na návštevu zo ŠÚ SR si možno počkáte. A možno sa žiadnej ani nedočkáte, pretože štatisti si vyberú len istú vzorku respondentov, ktorým zaklopú na dvere.  

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: www.pixabay.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 10.07.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.