VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Na Pohroní sa vybuduje prvá geotermálna elektráreň na Slovensku

Slovensko má z hľadiska možností využitia geotermálnej energie veľmi dobrý potenciál. Napriek tomu na výstavbu prvej geotermálnej elektrárne na našom území stále čakáme. Zmeniť to má projekt, ktorý chcú v blízkej budúcnosti zrealizovať na Pohroní.

Zdroj: www.nsenergybusiness.com 


S projektom, ktorého výsledkom má byť prvá geotermálna elektráreň na Slovensku, prišla spoločnosť PW Energy, a.s. Podľa jej zámeru sa má takáto prevádzka vybudovať v katastri obce Lovča a zaniknutej obce Horné Opatovce neďaleko Žiaru nad Hronom. Projekt už bol predložený na posúdenie vplyvov na životné prostredie, po ktorom majú prísť ďalšie kroky smerujúce k výstavbe.

Zdroj: www.nsenergybusiness.com


Výkon elektrárne dosiahne do 13 MWe

 

V prípade povolenia výstavby sa v prvej fáze projektu vybudujú 2 geotermálne prevádzky. Tie by mali disponovať výkonom od 12,6 do 13 MWe (elektrických megawattov). Takýto výkon umožní zásobovať elektrinou tisíce domácností. Lokalita na Pohroní má však údajne ešte väčší potenciál, takže celkový výkon by mohol dosiahnuť až 20 MWe.

 

Zelená energia pre 50 000 domácností

 

Čistá elektrina vyrobená v geotermálnej elektrárni s výkonom 20 MWe by mohla zásobovať až 50 000 domácností v lokalitách okolo Žiaru nad Hronom. Navyše, vyprodukovaná zelená energia by stačila aj na zásobovanie ďalších prevádzok, ktoré neslúžia na bývanie. Išlo by o vybrané priemyselné a poľnohospodárske prevádzky, prípadne aj budovy zo sektora cestovného ruchu.   

 

Výstavba elektrárne začne budúci rok

 

Ak projekt získa všetky potrebné povolenia, prvá geotermálna elektráreň na Slovensku sa začne stavať budúci rok. Predbežné plány hovoria o začatí realizácie v priebehu 1. štvrťroka 2022. Výstavba elektrárne by mala byť hotová za 4 roky, nakoľko spustenie prevádzky sa odhaduje na  1. štvrťrok 2026.  

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk

Zdroj foto: www.nsenergybusiness.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 02.04.2021
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.