VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Na svete je prvá nabíjacia stanica pre elektromobily z dreva

Dánski architekti opäť dvíhajú latku. K ich najnovším úspechom patrí návrh nabíjacej stanice pre elektromobily, ktorá nedávno vyrástla v meste Fredericia. Na tom by nebolo nič výnimočné, ak by nešlo o prvý projekt tohto druhu z dreva.

Zdroj: Rasmus Hjortshøj 


Aj obyčajná nabíjacia stanica pre elektromobily sa môže stať zaujímavým stavebným dielom. Stačí jej šikovný návrh, výber správnych materiálov a ideálna poloha. Potom sa ľahko stane inšpiráciou, ktorá bude udávať trend vo výstavbe takýchto projektov po celej krajine. Presne to sa podarilo ateliéru Cube, ktorého návrh prvej drevenej nabíjacej stanice sveta bol pred pár dňami oficiálne zrealizovaný.

Zdroj: Rasmus Hjortshøj 


Nedostatok nabíjacích staníc

 

Uvedený projekt je odpoveďou na dlhodobý nedostatok nabíjacích staníc (nielen) v Dánsku. Ten sa vzhľadom na nastupujúci boom spojený s príchodom elektromobilov stáva zásadným problémom. To viedlo jednu zo severských firiem k nápadu vybudovať sieť takýchto staníc, ktoré toho ponúknu viac ako nabíjacie stanice, ktoré už síce existujú, no veľmi neprispievajú k zdravšej a šetrnejšej výstavbe.

Zdroj: www.cobe.dk 


Modulárny drevený altánok

 

Nedávno dokončená stanica z mesta Fredericia v sebe nesie viacero prvkov, ktoré ju výrazne odlišujú od jej predchodcov. Ako už prezrádza nadpis, ide vôbec o prvú takúto stavbu z dreva. Projekt modulárneho typu stojí na drevených pilieroch, ktoré sa spájajú do zastrešeného celku imitujúceho altánok. Pod strechou stoja až 4 nabíjacie stojany, pomedzi ktoré nasadili stromy. Pre spríjemnenie čakania na nabitie elektromobilu je súčasťou prístrešku aj menšie posedenie s mini ihriskom pre deti, to všetko priamo uprostred živej zelene.

Zdroj: Rasmus Hjortshøj 


Čerpacie stanice budúcnosti

 

Drevená nabíjacia stanica tohto druhu nie je len jedinečným stavebným počinom. Jej význam spočíva v možnosti inšpirovať k realizácii podobných projektov a tým sa podieľať na expanzii tzv. čerpacích staníc budúcnosti. Tie môžu vyzerať aj takto – drevené, modulárne a obklopené živou zeleňou. Už len nájsť efektívne riešenia, ako nabíjanie elektromobilov urýchliť a bežné benzínové pumpy majú vážneho konkurenta.

Zdroj: www.cobe.dk 


Výstavbou prvej drevenej elektrostanice sa nič nekončí, práve naopak. V rámci projektu má takýchto stánkov vyrásť ešte minimálne 40. Ich výstavba bude prebiehať po celej Škandinávii, takže niekoľko čerpacích staníc budúcnosti vyrastie aj v Nórsku a Švédsku.

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: Rasmus Hjortshøj, www.cobe.dk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 20.06.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.