VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Nový Zéland dáva stopku cudzincom investujúcim do domov

Krajina Pána Prsteňov občas dokáže poriadne šokovať svet a podarilo sa jej to aj teraz. Cudzinci, ktorí si budú chcieť kdekoľvek na území krajiny kúpiť dom, no nebudú v nej aj žiť, tak nebudú môcť spraviť kvôli novému zákonu.

Zdroj: www.internations.org 


Politika bývania na Novom Zélande sa opäť dostala do centra svetovej pozornosti. Aktuálne sa jej to podarilo vďaka novému zákonu, ktorého znenie zakazuje cudzincom kupovať domy po celej krajine. Zákaz však v skutočnosti nie je taký radikálny, ako sa na prvý pohľad zdá, a dotknúť sa má iba investorov, nie tých, ktorí majú v krajine riadne povolenie na pobyt.

Zdroj: strawberrytours.com 


Dôvodom je podpora dostupnosti domov domácim

 

Stopka pre cudzincov, ktorí by si v krajine radi kúpili dom skôr za investičným účelom, má svoje dôvody. Vláda toto radikálne riešenie vysvetľuje snahou podporiť dostupnosť bývania pre domácich a tým zvýšiť mieru vlastníctva v radoch vlastných ľudí. Tí sa často nedostanú ku kúpe domu buď kvôli ich nedostatku, alebo pre rýchlo rastúce ceny zapríčinené vysokým dopytom realitných investorov zo zahraničia.

Zdroj: www.dailymail.co.uk 


Obyvatelia z Austrálie a Singapuru sú chránení

 

Napriek dosť prísnemu zneniu zákona sa ho predsa len nemusia obávať všetci cudzinci. Pri jeho uplatňovaní sa bude brať do úvahy výnimka pre kupujúcich z Austrálie a Singapuru. Tí budú môcť využiť svoje privilegované postavenie vyplývajúce z dohody o voľnom obchode uzatvorenej medzi Novým Zélandom a dvojicou spomenutých krajín, takže schválený zákon ich plány investovať do rodinných domov v jednej z najlukratívnejších krajín nijak nenabúra.

Zdroj: www.inhabitat.com 


Opatrenia sa nedotknú ani ľudí s povolením na pobyt

 

Podľa informácií z novozélandských médií sa obávať nemusia ani cudzinci, ktorí už v krajine žijú a majú riadne legálne povolenie na pobyt. Miestna vláda zároveň odmietla akékoľvek úvahy o retrospektívnom účinku zákona a s tým spojeného zásahu do vlastníckych práv ľudí bez ohľadu na štátnu príslušnosť, takže poškodení nebudú ani tí, ktorí už v krajine nejaký dom vlastnia.

Zdroj: www.nzsothebysrealty.com

Od liberálnej a tak otvorenej krajiny, akou je Nový Zéland, by takéto rozhodnutie čakal asi málokto. V tomto prípade však nejde o žiadne nacionalistické nálady, skôr ochranu záujmov vlastných ľudí a avizované zvyšovanie dostupnosti bývania, ktorá aktuálne nedosahuje príliš lichotivé čísla.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: www.sita.sk, www.dailymail.co.uk

Foto: allwaysdive.com.au, www.internations.org, strawberrytours.com, www.dailymail.co.uk, www.inhabitat.com, www.nzsothebysrealty.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 15.08.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.