VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Obama odkryje zákulisie americkej moci v novom prezidentskom centre

V Chicagu sa bude v nadchádzajúcich mesiacoch pripravovať jeden z najsledovanejších projektov posledných rokov, navyše s podtitulom „prezidentský.“ Barack Obama a jeho nadácia totiž chystajú realizáciu nového prezidentského centra, a to nie hocijakého.

 

Bývalý americký prezident sa zrejme snaží priblížiť prezidentský úrad verejnosti, aspoň tak si mnohí vysvetľujú jeho iniciatívu zriadiť v Chicagu prezidentskú knižnicu. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by po vzore svojich predchodcov spadala pod Národný archív. No Obama porušil tradíciu a rozhodol sa pre nezávislú inštitúciu spojenú s viacúčelovým centrom, ktoré má okrem kultúrnych možností odhaliť zákulisné záležitosti okolo jeho prezidentskej funkcie.

 

Multifunkčný komplex, nielen centrum spojené s politikou

 

Projekt pripravovaného prezidentského centra nebude ani zďaleka zaujímavý len pre tých, čo sa vyžívajú v sledovaní politiky. Obamov chystaný komplex totiž zmení tvár jednej z najviac frekventovaných chicagských lokalít. Vybudovať ho majú na území obľúbeného parku, na čo časť verejnosti vzniesla radu námietok proti realizácii. Tie architekti vzali do úvahy a minulý týždeň predstavili pozmenenú podobu projektu vyhovujúcu kritikom.

 

 

Projekt prezidentského centra vo svojej najnovšej podobe:

 

- okrem tradičnej knižnice s prezidentskými dokumentmi vznikne aj Prezidentské múzeum

- komplex niekoľkých budov doplní aj kancelársky objekt, reštaurácia a konferenčná sála

- v rámci realizácie sa ráta s revitalizáciou parku a vybudovaním námestia aj promenády

- autori chcú zriadiť aj viacúčelové športové centrum a prístup k Michiganskému jazeru

 

Každý z objektov bude disponovať certifikátom LEED

 

Celý prezidentský komplex, ktorý má pozostávať z niekoľkých objektov, chcú vybudovať na 8-hektárovom pozemku, pričom výmera všetkých zrealizovaných budov má dosiahnuť 20 000 m2. Zaujímavé na tomto projekte je, že všetky budovy budú navrhnuté v modernom zelenom štandarde, vďaka čomu si vyslúžia certifikáty s titulom LEED a zároveň sa postarajú o súlad s okolitým prostredím.

 

Projekt za takmer pol miliardy dolárov (zhruba okolo 410 mil. €) má byť hotový najneskôr do roku 2021. Zahájenie výstavby je naplánované na koniec roka, takže dovtedy je dostatok času na finálne prípravy. Ak sa projekt podarí zrealizovať podľa plánov, americká verejnosť bude mať šancu zoznámiť sa s pôsobením prezidenta trochu iným spôsobom, na aký bola zvyknutá.  

 

Text: Róbert Bosák

Foto: breitbart.com, indiewire.com, peoriapublicradio.org, inhabitat.com, reality.etrend.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 21.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.