VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Objem úverov na bývanie opäť rástol, prekročil už 29 mld. €

Dopyt po úveroch na bývanie dosahuje naďalej vysoké čísla. V júli opäť o niečo vzrástol a podľa najnovších štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) dosiahol viac ako 29 mld. €.  

 

Banky mali plné ruky práce aj počas leta. Potvrdzujú to aj najnovšie výsledky objemu úverov na bývanie za mesiac júl, ktoré podľa údajov NBS priniesli ďalší rast. Žiadatelia si totiž v júli požičali až 29,1 mld. €, čo prinieslo rast v medziročnom aj medzimesačnom porovnaní.

 

Rast objemu úverov na bývanie (júl 2019):

 

Medziročne: + 2,3 mld. €

Medzimesačne: + 272,8 mil. €

 

Objem zvýšili hlavne letné hypokampane

 

Značný podiel na vyššom júlovom objeme poskytnutých úverov na bývanie majú práve letné hypokampane. Niektoré banky v rámci nich pristúpili k zníženiu úrokov, pričom u vybraných poskytovateľov sa prime rate sadzby prvýkrát dostali pod hranicu 1 %. Žiadatelia tak využili nižšie úroky a relatívne stále dobré podmienky na získanie hypotéky, čo viedlo k okamžitému nárastu celkového mesačného objemu.

 

Darilo sa aj úverom zo stavebných sporiteľní

 

O nič horšie sa na začiatku 2. polroka nevodilo ani stavebným sporiteľniam. Aj tie si zapísali  jeden z najlepších tohtoročných výsledkov. Ich celkový júlový objem aj vrátane poskytnutých medziúverov dosiahol 2,4 mld. €, čo im podobne ako pri úveroch na bývanie z bánk prinieslo medziročný aj medzimesačný rast. 

 

Rast úverov a medziúverov zo stavebných sporiteľní (júl 2019):

 

Medziročne: + 39,8 mil. €

Medzimesačne: + necelých 8 mil. €

 

Pod rastúci objem úverov sa najviac podpísali tradiční lídri rebríčkov bánk, resp. stavebných sporiteľní s najvyšším podielom poskytnutých úverov. V prípade úverov z bánk si prvenstvo s podielom 26,14 % udržala Slovenská sporiteľňa.  Pri stavebných sporiteľniach potvrdila svoju dominanciu Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá v júli poskytla až 82,28 % zo všetkých  stavebných úverov a medziúverov.  

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.nbs.sk

Zdroj foto: www.pixabay.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 04.09.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.