VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Od 1. januára si za energie priplatíme

Potvrdené, teraz už definitívne. Od 1. januára budeme za energie platiť o niečo viac ako počas tohto roka. Zdražovanie sa týka všetkých energií vrátane vody a stočného.    

 

O novoročnom zvyšovaní cien energií sa hovorilo dlhšie. Opakované predpovede sa nakoniec aj splnili a po včerajších vyhláseniach predstaviteľov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sú oficiálne potvrdené. Od 1. januára 2019 si tak slovenské domácnosti priplatia za všetky energie od plynu a elektriny až po vodu a teplo.

 

Priemerný medziročný rast cien energií od januára:


Elektrina

+ 5,66 %

Plyn

+ 5,67 %

Teplo

+ 4,70 %

Voda

+ 1,70 %

Zdroj: www.tasr.sk

 

Odhadovaný mesačný nárast výdavkov na energie:


Elektrina

+ 0,7 až 2 €

Plyn

+ od 0,9 €

Teplo

+ cca 1,85 €

Voda

+ od 0,30 €

Zdroj: www.tasr.sk

 

Za zdražovaním sú vraj ceny na svetových trhoch

 

Nebyť regulácie zo strany ÚRSO, zdražovanie by mohlo byť ešte vyššie, aspoň tak to tvrdí vedenie úradu. Rast, ktorý prišiel po niekoľkoročnej pauze, totiž vyplýva z cenového vývoja komodít na svetových trhoch. Tie dosahovali značný nárast, napríklad pri plyne a elektrine až o viac ako 20 %, čo údajne muselo viesť k zvyšovaniu koncových cien pre domácnosti.

 

Výška nárastu cien vyplývajúca z podmienok ÚRSO nemusí byť konečná. Ide len o hornú hranicu, ktorú musia dodávatelia energií rešpektovať, čo však neznamená, že ceny nemôžu vzrásť o pár desatín percenta menej. To už záleží na samotných dodávateľoch a ich prístupe k odberateľom.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk

Foto: www.energie-portal.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 05.12.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.