VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Ore Streams - recyklovaný kovový nábytok z vyradenej elektroniky

Z práce dizajnérov môžeme vycítiť, s akým zámerom šli do daného návrhu a čo od neho očakávajú. V prípade nábytku vyrábaného recykláciou je jasné, že nejde len o estetickú stránku. Inak to nie je ani pri novej kolekcii zhotovenej z recyklovanej elektroniky.

 

S prevratným nápadom vyrábať nábytok z vyradenej elektroniky prišla ako prvá holandská firma Formafantasma, ktorá svetu predstavila kolekciu Ore Streams. Jej dizajnéri skúšajú osloviť svet pomocou jednoduchých modelov, ktoré nemajú byť len lacné a praktické, ale aj schopné prispieť k riešeniu problému s hromadiacim sa elektronickým odpadom.

Nový materiál na výrobu nábytku?

 

V oblasti nábytkárstva pribúdajú netradičné materiály neustále, no v tomto prípade ide predsa o niečo neobvyklé. Staré vyradené spotrebiče a technologické zariadenia sa pri tvorbe nábytku využívajú prvýkrát. Dizajnéri zo spomínaného ateliéru zariskovali a pokúsili sa o krok vpred, ktorý sa hneď stretol s pozitívnymi ohlasmi minimálne už len preto, že poukazuje na potenciál dizajnu ako pomocníka pri riešení problémov so životným prostredím.

 

Kolekcia plná minimalistického nábytku

 

Súčasťou nezvyčajnej kolekcie Ore Streams je niekoľko druhov nábytkárskeho sortimentu. Vďaka starým klávesniciam, reproduktorom a rôznym kúskom z vyradenej bielej techniky sa podarilo vyrobiť unikátne stoly, kreslá či závesné police slúžiace ako úložný priestor. Každý z modelov je navrhnutý v jednoduchom minimalistickom štýle, ktorý má podčiarknuť koncept nábytkovej zostavy opierajúci sa o maximálne využitie materiálov bez produkcie odpadu.

 

Hlavnú úlohu zohráva recyklácia kovov

 

Na celej kolekcii je zaujímavé to, že aj keď použitá elektronika obsahuje plasty, autori z nej vytiahli najmä kovové súčasti. Práve to bolo cieľom ako objaviť šetrný materiál, no zároveň priniesť do interiérov niečo pokrokové, čím kovový nábytok určite je. Otáznik nad riešením problémov s elektrošrotom tak má jedno z riešení. Ostatné je už na ľuďoch, či dokážu poňať takýto jednoduchý, recyklovaný, no neosvedčený nábytok za svoj a zariadiť si ním bývanie.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: leibal.com, inhabitat.com, dezeen.com, desigmag.cz

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 22.12.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.