VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Park Hotel Shanghai – prvý šanghajský mrakodrap navrhnutý Slovákom

Prvenstiev, ktoré si vo svete na svoje konto pripísali slovenskí architekti, nie je veľa. O to viac nás potešia príbehy ľudí ako Ladislav Hudec, ktorého návrh sa podpísal na realizácii prvého mrakodrapu v čínskom Šanghaji.

 

Ladislav Hudec, rodák z Banskej Bystrice, prešiel kadečím, kým sa usadil vo svojom novom osudovom pôsobisku. Tým sa stala Čína, konkrétne mesto Šanghaj, kde rozbehol vysnívanú kariéru architekta. V jednom z najľudnatejších miest súčasnosti po ňom ostalo viacero budov, medzi ktorými vyniká Park Hotel Shanghai – prvý a pár rokov najvyšší mrakodrap v meste.

 

Wu-ta-kche alebo „otec Šanghaja“

 

Netrvalo dlho, čo sa Hudec s bratom po oslobodení z ruského zajatia dostali do Šanghaja, kde sa aj usadili. Ladislav sa tam oženil a prijal meno Wu-ta-kche, pod ktorým je miestnym stále známy ako „otec Šanghaja.“  Krátko na to mohol rozbehnúť svoju kariéru a začať navrhovať budovu po budove, ktorých bolo v meste dokopy vyše 60.

 

Park Hotel Shanghai ako vrchol kariéry

 

Spomedzi všetkých tých budov, ktoré vyšli z návrhu tohto architekta, sa za jeho najslávnejšie dielo považuje práve Park Hotel Shanghai. Ten bol postavený v roku 1934 ako prvý miestny mrakodrap a zároveň na pár rokov aj najvyššia budova Ázie. Toto prvenstvo si však neudržala dlho, nakoľko expanzia mrakodrapov priniesla desiatky ďalších budov rastúcich stále vyššie. 

 

Park Hotel Shanghai v číslach:

 

- 22-poschodový objekt vyrástol do výšky 88 metrov

- išlo vôbec o prvý zrealizovaný mrakodrap v Ázii

- do roku 1983 bol najvyššou budovou v Šanghaji

- ázijské výškové prvenstvo si držal do roku 1952

 

Na Slovensku stihol navrhnúť len jednu budovu

 

„Otec Šanghaja“ nie je na Slovensku ani zďaleka taký známy ako v Číne. Spôsobené to je aj tým, že tu stihol navrhnúť len jednu budovu, ktorou je murovaná kúpeľná kaplnka v dedinke Vyhne. Tú postavili ešte v roku 1914, čo je 20 rokov pred vybudovaním prvého mrakodrapu v Šanghaji, ktorý sa do histórie navždy zapísal ako dielo s rukopisom slovenského rodáka. 

 

Text : Róbert Bosák

Foto : hotelsbooking24.com, wikimedia.org, seeshanghai.net, vodnyrajvyhne.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 31.08.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.