VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Platnosť overenia vodomerov sa predlžuje na 5 rokov

Majiteľov bytov, ktorí si dajú v budúcnosti namontovať nové vodomery, čaká zmena. Vyplývať bude z novej vyhlášky, v rámci ktorej sa upraví lehota na povinné overenie týchto meradiel.

 

Úloha vodomerov je jasná. Menej jasné sú pravidlá okolo povinností, ktoré vyplývajú z ich používania. K tým patrí aj zákonom stanovené overovanie meradiel, ktoré už dlhšie vyvoláva poriadnu vlnu kritiky. To sa má v najbližšom období zmeniť, aj keď zmenu zatiaľ pocítia iba niektorí vlastníci bytov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Problémom bola nejednotná lehota na overenie meradiel

 

Dôvodom rastúcej kritiky zo strany majiteľov bytov je nejednotná lehota overovania meradiel vody. Kvôli nej musia vlastníci podstupovať kontrolu vodomerov hneď po 2, resp. 4 rokoch. Konkrétna lehota závisí od toho, či sa jedná o meradlá na teplú alebo studenú vodu. „Dvojitá“ kontrola sa ale čoskoro stane minulosťou a overenie sa bude vybavovať naraz.

 

Po novom bude platnosť overenia účinná celých 5 rokov

 

Zmena lehoty na overenie vodomerov vyplýva z novej vyhlášky, ktorá bola odobrená v rámci procesu novelizácie zákona. Združeniu bytového hospodárstva na Slovensku (ZBHS), ktoré spája správcov bytových domov, sa podarilo presadiť návrh na zjednotenie týchto lehôt do 1. Výsledkom je odobrenie 5 ročnej platnosti overenia oboch typov vodomerov, na teplú aj na studenú vodu.

 

Novinka sa dotkne len domácností s novými meradlami

 

Na zmenu lehoty overenia budú vlastníci bytov nabiehať postupne. Podľa vyhlášky sa totiž bude týkať len domácností, v ktorých sa namontujú nové vodomery až po 1. auguste 2019. Vo väčšine prípadov sa vodomery vymieňajú pri overovaní, takže mnohé domácnosti si na uplatnenie 5-ročnej lehoty ešte počkajú.

Zdroj: www.pixabay.com 


Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: www.pixabay.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 22.06.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.