VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Poliaci si nechali vybudovať vežu, ktorá čistí ovzdušie od smogu

Dobrý dizajn nie je len o kráse, ale aj o praktickej stránke a schopnosti pomôcť ľuďom k lepšiemu životu. S touto myšlienkou sa istý holandský dizajnér pustil do návrhu veží schopných čistiť mestské ovzdušie od smogu a jedna taká dnes stojí v poľskom Krakove.

Zdroj: www.floornature.com

 

Kým v Ázii a po novom aj v Austrálii a Kanade nie sú projekty mestských ekologických veží schopných čistiť ovzdušie žiadnou novinkou, na starom kontinente sa do ich výstavby veľmi nepúšťajú. Nebyť Daana Roosegaardeho, v štátoch V4 by zrejme žiadny objekt tohto druhu nezrealizovali dodnes, pričom v mnohých mestách by aspoň čiastočne vyriešil ekologické problémy.

Zdroj: www.businessinsider.com

 

Príbeh čistiacich veží sa začal v Číne

 

Skôr, než Smog Free Tower umiestnili do jedného z najnavštevovanejších parkov v celom Poľsku, vyrástli prvé objekty tohto druhu v Číne. Tamojšie znečistené mestá boli najlepším testom schopností pokrokového vynálezu, ktorý nasáva špinavý vzduch a vracia ho späť už v očistenom stave. Keďže čínske úrady potvrdili úspešné výsledky a zníženie koncentrácie smogu v ovzduší daných lokalít, s expanziou veží sa mohlo pokračovať ďalej.

Zdroj: www.inhabitat.com


 

Smog Free Tower už aj v Krakove

 

Ďalšou lokalitou, ktorá sa otvorila inovatívnemu nápadu holandského dizajnéra, bol poľský Krakov, konkrétne miestny Jordan Park. V ňom sa podarilo vybudovať mladšiu dvojičku čínskych veží, ktorá je takisto navrhnutá ako 7-metrová šesťstranná stavba s inštalovaným solárnym systémom. K jeho lepšej funkcii pomáhajú aj hliníkové lamely obložené po celom povrchu veže, ktoré sú pre Roosegaardeho stavby typické.

Zdroj: www.ing.com

 

Schopnosti veže potvrdili vedci

 

Pri návrhu a následnej výstavbe prvého prototypu sa na autora vzniesla rada pochybností. Po tom, čo Technická univerzita v Eindhovene prišla so štatistikou potvrdzujúcou preukázateľné schopnosti jeho vynálezu, sa ohlasy skeptikov utíšili a Daana Roosegaardeho začali vnímať ako vizionára meniaceho sveta. K tomu však potrebuje, aby jeho veže stavali aj ďalšie mestá, a to nielen tie, ktoré zápasia s vysokou koncentráciou smogu.

Zdroj: www.inhabitat.com

 

Text: Róbert Bosák

Foto: www.yahoo.com, www.floornature.com, www.businessinsider.com, www.inhabitat.com, www.ing.comv spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 05.03.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.