VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Predpovede pre slovenský realitný trh v roku 2018

S novým rokom nové výzvy. V oblasti realít ich bude hneď niekoľko a v najbližších 12 mesiacoch budú ovplyvňovať vývoj na trhu. Ako sa k nim investori, makléri a zákazníci postavia, to ukáže čas, no analytici si už spravili názor a pripravili niekoľko predpovedí.

 

Rast cien bývania sa ustáli na jednociferných hodnotách

 

Bytový ošiaľ, ktorý posielal ceny bývania k rekordným číslam, utíchal už v druhej polovici predchádzajúceho roka. V nasledujúcich mesiacoch by mal rast cien pokračovať v pokojnom tempe bez výrazných extrémov. Len sporadicky by mal prekročiť jednociferné hodnoty a vo vybraných lokalitách môže dokonca dôjsť až k poklesu.

 

V Bratislave sa zníži sa neobsadenosť voľných kancelárií

 

Pred začiatkom roku 2017 sa analytici obávali, či sa nové administratívne projekty zaplnia. Podobná situácia sprevádza kancelársky trh aj teraz, no rovnako ako minulý rok by mal byť dopyt vyšší ako ponuka. Investorov tak pravdepodobne čaká celkový pokles neobsadenosti kancelárií, aj keď v porovnaní s minulým rokom má ísť len o miernu zmenu.

 

Expanzia bratislavských satelitov bude pokračovať

 

V roku 2018 bude aktuálnou otázkou ďalší rozvoj bratislavských satelitov. Stupava, Pezinok a Šamorín vrátane okolitých obcí čelia rekordne rýchlej výstavbe bytov a domov. V daných lokalitách však na takúto expanziu nie sú pripravení, keďže tempo výstavby je rýchlejšie ako rozmach infraštruktúry a občianskej vybavenosti.

 

 

Realitným trhom v Nitre môže otriasť ďalší cenový boom

 

Jeden z najväčších otáznikov visí nad vývojom realitného trhu v Nitre. Očakávania spojené s otvorením novej automobilky už priniesli výrazný cenový boom a podľa analytikov nemusel byť posledným. V meste a jeho najbližšom okolí totiž pribúdajú mnohé obytné projekty, ktoré sa snažia uspokojiť vysoký dopyt, s čím rastú aj priemerné ceny na miestnom trhu.

 

Nové podmienky hypotéky pre mladých dopyt nezbrzdia

 

Tento rok budeme žiadať o hypotéku pre mladých po novom. Tradičnú podporu v podobe bonifikácie nahradí daňový bonus vo výške 50% zo zaplatených úrokov úveru. V porovnaní s bonifikáciou môže ísť o mierne poškodenie klientov, no nedôjde k žiadnemu dramatickému zvýšeniu nákladov na splácanie.

 

V roku 2018 nás na realitnom trhu čaká dostatok „zábavy.“ Nie je to len týchto 5 predpovedí, ktoré poukazujú na hlavné otázniky spojené s nadchádzajúcim vývojom. Napriek tom by sme mali zažiť dobrý rok, s ktorým sa nie náhodou spája dostatok optimizmu, či už ohľadom kúpy bývania, jeho financovania alebo výstavby nových projektov.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: finreport.sk, byvanie.pravda.sk, avzo.sk, hnonline.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 01.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.