VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Príchod jari odštartuje novú záhradkársku sezónu

Koniec dlhej zimy a následný príchod jari sme očakávali všetci. Najmä záhradkári budú mať vďaka dnešnej rovnodennosti a teda oficiálnemu začiatku jari o niekoľko dôvodov na radosť viac. Práve im totiž začína nová sezóna a s ňou množstvo obľúbených aktivít.

 

Aktuálne počasie síce jar veľmi nepripomína, no v záhradkách už spozorujeme prvé náznaky prebúdzania sa zo zimného spánku. Každý vášnivý záhradkár trpezlivo čakal na dnešný deň, počnúc ktorým sa môže pustiť do prípravy svojho exteriéru a oficiálne tak odštartovať novú sezónu. Ešte predtým si však pripomenieme pár základných úkonov, na ktoré vaša záhrada trpezlivo čaká. 

 

Jarná očista exteriéru –Olámané konáre, zvyšky lístia, málo živín v pôde či zdeformovaný trávnik, to všetko je výsledkom chladných a vlhkých zimných mesiacov. Začiatok jari by sa mal niesť v dôkladnej očiste, vďaka ktorej bude záhrada pripravená na novú sezónu.

 

Príprava trávnika na vertikutáciu – Zdravý a pohľadný trávnik budeme mať len v prípade správnej starostlivosti. K tej patrí vertikutácia, vďaka ktorej sa dôkladne do hĺbky prevzdušní celá jeho štruktúra. Týmto úkonom ho zbavíme machov, húb a baktérií, čím podporíme jeho zdravý rast a pekný vzhľad.

 

Čistenie záhradného jazierka – Ak už očista, tak potom poriadna, aj vrátane jazierka. Práve v ňom nájdeme nežiaduce riasy a napadané nečistoty, ktoré bránia jeho dokonalému stavu. Na čistenie môžeme použiť rôzne predávané prípravky, ktorých je na trhu viac než dosť.

 

Prvý jarný výsev – Nemusí byť úplne teplo, aby sa v záhradke ujali prvé plodiny. Listová a koreňová zelenina či cesnak vydrží aj chladnejšie marcové noci, ktoré neprekážajú jej rastu. O pár týždňov budeme môcť zasadiť aj priesady papriky, rajčín či uhoriek, no stále by mali ostať v kvetináčoch.

 

Jarné vrúbľovanie stromov – Rozmnožovanie stromov prebieha rôznymi formami, no práve vrúbľovanie patrí k najúčinnejším. Ide o štepenie stromov, pri ktorom získavame vrúble, teda výhonky, a tie sa následne nepriamo vegetatívne rozmnožujú. Vrúbľovať sa odporúča viackrát za rok podľa typu stromov a práve na jar prichádzajú na rad ovocné stromy.

 

Ošetrovanie poškodených drevín – Stromy a kríky sú po zime často poškodené, čiže nemali by sme zabudnúť na odstránenie zlomených a obhryzených vetvičiek. Pozornosť vyžaduje aj odstránenie puklín od mrazov, presvetľujúce ochranné nátery kmeňov či celkové odstránenie vyschnutých a odumretých drevín.

 

Dopĺňanie živín pre vegetáciu – Hnojenie, ošetrujúce postreky či iné spôsoby podporujúce prísun živín pre vegetáciu patria k najdôležitejším jarným prácam. Rastliny a stromy sú po zime vyčerpané a chýbajú im rozličné vitamíny a minerály, ktoré je nutné dopĺňať hneď na úvod jari.

 

Prvé jarné práce si vyžiadajú zvýšenú mieru starostlivosti o záhradu, no ak ich nevynecháme, čaká nás hojná úroda a príjemné externé prostredie. Krok po kroku ich zvládneme za pár dní, za čo nás záhrada odmení. Takže hor sa do práce, nech si konečne vychutnáme svoje hobby.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : kvetyazahrada.sk, nazahradu.sk, youtube.com, bio-bazeny.sk, pluska.sk, postavdomzasadstrom.sk, gardenko.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 20.03.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.