VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Priemerná cena bývania klesla po vyše 2 rokoch, môžu za to lacnejšie domy

Priemerná cena bývania stúpala nepretržite 2,5 roka. Podľa posledných údajov NBS sa táto séria skončila v záverečnom štvrťroku minulého roka, keď v porovnaní s kvartálom predtým prišiel mierny pokles. Najväčšiu „zásluhu“ na tom majú práve lacnejšie domy.   

 

Popri rekordnom raste cien bývania, ktorý pretrvával niekoľko mesiacov vkuse, sme si zvykli, že priemerná cena bytov a domov vzrastie každý štvrťrok o pár eur. Najnovšie výsledky NBS za posledný kvartál 2017 sa však postarali o opačný scenár, v rámci ktorého prišiel pokles, aj keď zatiaľ len v porovnaní s predošlým štvrťrokom. Na svedomí ho majú rodinné domy, ktoré zlacňovali opäť o niečo rýchlejšie.

 

Štvrťročný pokles po vyše 2 rokoch, o 18 €

 

Po tom, čo sa priemerná cena bývania v treťom kvartáli minulého roka vyšplhala na úroveň 1378 €, viacerí analytici predpokladali, že na konci roka prekročí hranicu 1 400 €. Odvážne prognózy sa nesplnili, pretože podľa najnovších štatistík sa vývojová krivka priemernej ceny po viac ako 2 rokoch otočila smerom nadol. Jej koncoročná hodnota poklesla o 18 € na 1360 €, čo znamenalo pád o 1,31 %.  

 

O pokles priemernej ceny sa postarali domy

 

Nebyť poklesu cien domov, priemerná cena bývania by sa možno vôbec neprepadla. Byty (s výnimkou 5-izbových) si totiž na rozdiel od domov zachovali stúpajúci trend, ktorý dosiahol 34 €, takže ich priemerná cena sa koncom roka dostala na 1639 €/m2. Sú to práve spomínané domy, ktorých medzikvartálne zlacňovanie zrýchlilo o ďalších 0,8 % na aktuálnych 2,1 %, čo ich priemernú cenu znížilo už na 1091 €/m2.

 

Medziročný rast pokračuje, no spomaľuje

 

Kým v porovnaní posledných 2 štvrťrokov sa ceny rodinných domov znižovali, medziročné štatistiky ešte vykazovali rast. Záver minulého roka tak končili na cenovej úrovni vyššej o 2,2 % ako v decembri 2016. Ešte lepšie čísla, a to napriek tomu, že ide o spomalenie, sa spájajú so zdražovaním bytov, ktoré sa priemerne zvýšilo „už len“ o 6,6 %.    

 

Priemerná cena bývania v jednotlivých krajoch za 4.kvartál 2017:

 

Kraj

Priemerná cena

Medzikvartálna zmena

Medziročná zmena

Bratislavský

1905 €

+ 0,21%

+ 3,98 %

Košický

1050 €

- 1,60 %

+ 10,41 %

Trnavský

950 €

+ 0,53 %

+ 7,59 %

Žilinský

868 €

- 1,70 %

+ 3,95 %

Prešovský

806 €

- 8,51 %

+ 0,37 %

Trenčiansky

740 €

- 4,02 %

+ 10,45 %

Banskobystrický

731 €

- 5,19 %

+ 2,52 %

Nitriansky

658 €

- 3,38 %

+ 6,65 %

Spolu

1360 €

- 1,31 %

+ 4,29 %

 

Na výsledky vývoja priemernej ceny bývania za prvý tohtoročný kvartál si ešte nejaký čas počkáme. Posledné čísla z konca minulého roka odhaľujúce prvý pokles po viac ako 2 rokoch však zamiešali kartami, takže čakanie na ďalšie štatistiky sa bude spájať s veľkým otáznikom. Kupujúci uvítajú ďalší pokles, no proti budú tí, ktorí chcú predať byt alebo dom čo najdrahšie. 

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: nbs.sk, pravda.sk

Foto: sme.sk, hnonline.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 05.02.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.