VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

R.I.P. Ieoh Ming Pei – autor Rokenrolovej siene slávy aj pyramídy pred Louvre

Včera uplynul presne týždeň, čo svet opustil jeden z najväčších architektov posledných rokov. 102-ročný majster nadčasových návrhov však po sebe zanechal kus práce, ktorý vidieť v podobe mnohých veľdiel po celom svete.  

 

Priekopník abstraktných námetov, držiteľ Pritzkerovej ceny z roku 1983, no hlavne šikovný umelec s citom pre revolučné návrhy. To je len zlomok prívlastkov, ktoré sa spájajú s menom Ieoh Ming Pei. Americký architekt s čínskym pôvodom si ich vyslúžil svojimi originálnymi návrhmi, ktoré zdobia mestá od Dallasu po Hongkong.

 

Východná budova Národnej galérie (Washington, 1974)

Zdroj: Difference engine 


Radnica v Dallase (Dallas, 1978)

Zdroj: www.pixabay.com 


Múzeum umenia Univerzity v Indiane (Bloomington, 1978)

Zdroj: Kzollman (Kevin J.S. Zollman) 


Prezidentská knižnica a múzeum Johna F. Kennedyho (Boston, 1979)

Zdroj: Fcb981 


Sklenená pyramída pred Louvre (Paríž, 1984)

Zdroj: www.pixabay.com 


Nemecké historické múzeum (Berlín, 1987)

Zdroj: Tom Koronowski 


Rokenrolová sieň slávy (Cleveland, 1995)

Zdroj: www.pixabay.com 


V zozname výtvorov I. M. Peia je toho podstatne viac, aj keď ostatné stavby si s jeho menom spájajú už len najhorlivejší milovníci architektúry. Práca tohto velikána sa tak navždy zapísala do histórie, aby bola naďalej inšpiráciou pre nasledovníkov štýlu s Peiovým rukopisom.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: Difference engine, www.pixabay.com, Kzollman (Kevin J.S. Zollman), Fcb981, Tom Koronowski

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 24.05.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.