VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Realitný trh v Aténach sa prebúdza, patrí k najrýchlejšie rastúcim

Hlboká kríza, ktorá Grécko trápila niekoľko rokov, je zrejme definitívne minulosťou. Tamojšia ekonomika zaznamenáva opakované pozitívne signály, na ktoré nečakaným dvojciferným rastom cien nehnuteľností zareagoval aj realitný trh v Aténach.

 

Kým pre nájomníkov a kupujúcich ide o jednu z najhorších správ za posledné roky, vlastníci nehnuteľností v gréckej metropole majú dôvod na radosť. Ceny aténskych bytov a rodinných domov totiž výrazne poskočili nahor. Nárast cien sa dokonca vyšplhal na jednu z najvyšších úrovní za posledné roky, čo len potvrdilo dlho očakávané oživenie tamojšieho realitného trhu.  

 

Ceny bývania s dvojciferným rastom

 

Spomínané oživenie prišlo vo veľkom štýle a zanechalo po sebe dvojciferný nárast cien. Ten údajne v 2. tohtoročnom kvartáli dosiahol až 11,2 %. Najväčšou mierou sa pod tento vysoký rast podpísalo zdražovanie v lukratívnych štvrtiach neďaleko Akropoly alebo Prezidentského paláca. Svoj podiel však na tom má aj vznik novej štvrte na mieste bývalého letiska v lokalite na pobreží či niekoľko nových projektov s nájomnými bytmi, ktoré takisto ženú ceny nahor.

Zdroj: ekathimerini.com


Atény sa po čase dostali do TOP 10

 

Viac ako 11 % rast cien nehnuteľností na bývanie zariadil Aténam aj pozíciu v rebríčku, ktorý už tradične tvoria mestá s najrýchlejším tempom zdražovania bytov a domov. Vďaka údajom za 2. kvartál sa im po dlhšej pauze dokonca podarilo dostať do prvej desiatky.  Pomohlo tomu aj postupné spomaľovanie nárastu cien v európskych mestách, kde  bývanie v poslednom čase zdražuje dvojciferným tempom skôr sporadicky.

Zdroj: whyathens.com


Stále ďaleko od predkrízových úrovní

 

Aj keď ceny v Aténach zaznamenávajú narastajúci trend, k rekordným úrovniam majú stále ďaleko. V niektorých lokalitách hlavného mesta sa k nim zatiaľ ani nepriblížili. Predkrízové hodnoty sú však na dosah vo vyššie uvedených štvrtiach neďaleko Prezidentského paláca či Akropoly. Priemerné ceny v gréckej metropole však naďalej výrazne zaostávajú za cenami bývania v Miláne, Paríži, Londýne či Mníchove, ktoré patria dlhodobo k najvyšším v Európe.

Zdroj: ekathimerini.com


Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk, www.statistics.gr

Zdroj foto: ekathimerini.com, whyathens.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 29.11.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.