VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Rok 2016 na realitnom trhu v skratke

Skôr než dospíme bujaré silvestrovské oslavy a zajtrajším štartom pracovného týždňa si začneme klásť nové ciele, zaspomínajme si ešte na rok 2016. Ten totiž priniesol niekoľko zásadných zmien a udalostí, ktoré citeľne ovplyvnili vývoj na trhu s nehnuteľnosťami. 

 

Ako je už na prelome rokov zvykom, aj teraz nás čakajú rekapitulácie diania v uplynulých 12 mesiacoch. V porovnaní s minulými rokmi je však tvorba takýchto sumárov o niečo veselšia, nakoľko minulý rok patril k najúspešnejším, aké realitný trh vo svojej histórii zažil. Dôležité udalosti, ktoré najviac ovplyvnili minuloročný vývoj, stoja za krátky prehľad, takže poďme sa poslednýkrát pozrieť na všetko podstatné z roku 2016.

 

 

Novela zákona o úveroch na bývanie – 21.marca 2016 vstúpila do platnosti dlho očakávaná novela zákona, ktorá zmenila poskytovanie úverov na bývanie. Jej znenie začalo viac chrániť žiadateľov, ktorým sa vychádza v ústrety pri refinancovaní a zvyšuje sa aj ich informovanosť. 

 

Objem poskytnutých hypoték prekonal miliardu – Prekonávanie rekordov v mesačnom objeme poskytnutých hypoték trvalo niekoľko mesiacov v rade a v máji 2016 vyvrcholilo nečakanou správou. Podľa údajov NBS schválili banky hypotéky za viac ako 1,1 miliardy eur.

 

Rekordný predaj novostavieb – So skvelými výsledkami na hypotrhu prichádzali pozitívne správy aj v štatistikách hodnotiacich predaj bytov, ktoré dosahovali rekordný rast. Napríklad v Bratislave bol v 2.kvartáli 2016 zaznamenaný 40% medziročný rast predaja novostavieb.  

 

Developeri šliapali na plyn – Aktivita developerov pripravujúcic bytové projekty začala rásť hlavne pred koncom roka. Cítiť to bolo najmä v Bratislave, kde bolo predstavených niekoľko projektov za krátky čas, pričom spolu majú Bratislavčanom priniesť vyše 1000 nových bytov. 

 

Zdražovanie rezidenčných nehnuteľností – Trend rastúcich cien nehnuteľností pokračoval aj v roku 2016, no tentoraz šlo o výraznejší rast. Zdražovali najmä byty, ktoré ťahali celkovú priemernú cenu bývania až k 1300€/m2, no v druhom polroku sa konečne chytili aj domy.

 

Slabý rok na retailovom trhu – S výstavbou nákupných stredísk to bolo tento rok dosť slabé a na mapu retailového trhu nepribudlo žiadne väčšie centrum. Investori otvorili len niekoľko menších regionálnych centier s výmerou do 10 000m2, v ktorých je najviac do 30 prevádzok.

 

Komerčné nehnuteľnosti menili majiteľov – Netradičným trendom na realitnom trhu bol aj zvýšený počet transakcií pri komerčných nehnuteľnostiach. Nového majiteľa získal napríklad piešťanský Aupark , bratislavský Central či Twin City A.

 

Stavebná produkcia pokračovala dobrým tempom – Koncom roka 2015 zažívalo domáce stavebníctvo jedno z najlepších období od čias krízy. Minulý rok sa tempo trochu spomalilo, no stále bolo dostatok práce a tržby firiem stúpali.

 

Na rok 2016 sa bude spomínať ešte dlho v dobrom. O prelomové míľniky, pozitívne správy a rekordy v štatistikách nebola núdza počas celého roka a vývoj na trhu prinášal samé úspechy. Po vstupe do nového roka sa však stávajú minulosťou a nás čakajú nové výzvy, ktoré budeme musieť zdolať.

 

Preto prajeme všetkým veľa úspechov a motivácie v osobnom aj v pracovnom živote, nech je rok 2017 ešte lepší ako ten predchádzajúci.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : seraccesible.net, pluska.sk, hnonline.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 31.12.2016
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.