VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Tohtoročná Pritzkerova cena sa ušla 2 írskym architektkám

Tradícia udeľovania prestížnej Pritzkerovej ceny pokračovala aj tento rok. Cenu, ktorú zvyknú získať iba autori s obrovským prínosom pre architektúru a jej vplyv na celkovú spoločnosť, si tentoraz odniesli hneď 2 laureáti, presnejšie laureátky.  

 

Prestížne ocenenie má tento rok až 2 víťazov kvôli vyzdvihnutiu ich spoločnej práce. Yvonne FarrellShelley McNamara sa do povedomia zapísali ako autorky niekoľkých návrhov, na ktorých sa podieľali rovnakým dielom. Porota sa tak rozhodla tohtoročnú Pritzkerovu cenu „rozdeliť“, resp. udeliť ju obom architektkám súčasne.

Zdroj: Alice Clancy


Pritzkerova cena v skratke:

 

- cena sa udeľuje pravidelne už od roku 1979

- prvým laureátom bol Philip Johnson z USA

- doposiaľ sa cena delila medzi viacerých 3x

- najviac laureátov je z USA, VB a Japonska

Zdroj: Alice Clancy


Aktuálna výhra ide do Írska

 

Držiteľmi Pritzkerovej ceny sa za viac ako 40 rokov jej udeľovania stali architekti z rôznych kútov sveta. V roku 2020 bude na architektonickom tróne viať druhýkrát aj írska zástava. Obe spomínané dámy sú totiž predstaviteľkami krajiny, ktorá je okrem iného známa aj jedinečným stavebným rukopisom. To by však na presvedčenie poroty nestačilo. Jej členovia ocenili skôr schopnosť architektiek navrhovať budovy, ktoré detailne odrážajú požiadavky spoločnosti.

Zdroj: Dennis Gilbert


Zopár z diel írskych víťaziek:

 

Universita Luigi Bocconi (Miláno, Taliansko)

Zdroj: www.graftonarchitects.ie


University Campus UTEC (Lima, Peru)

Zdroj: Iwan Baan


Urban Institute of Dublin (Dublin, Írsko)

Zdroj: Ros Kavanagh


Zoznam držiteľov Pritzkerovej ceny je bohatší o ďalšie dve ženské mená. Tých je v zozname víťazov stále veľmi málo. Zaha Hadid, prvá z nich, získala túto cenu len pred 16 rokmi. O 6 rokov neskôr sa to podarilo aj japonskej autorke Kazuyo Sejima, ktorej udelili cenu spoločne s iným japonským architektom. Po 10 rokoch tak štvoricu víťaziek dopĺňajú ďalšie 2 dámy.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: Alice Clancy, Dennis Gilbert, www.graftonarchitects.ie, Iwan Baan, Ros Kavanagh

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 12.03.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.