VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

V čínskom Si-ane vyrastie štadión s prvkami tradičnej čínskej kultúry

Výstavba štadiónov v Číne aktuálne zažíva obrovský boom. Včera predstavený športový komplex ukrytý v zelených svahoch nie je zďaleka jediný projekt tohto druhu. Ďalší má vyrásť v meste Si-an. Aj v tomto prípade pôjde o veľdielo s nezvyčajným dizajnom.

Zdroj: zaha-hadid.com 


Dôvodov, pre ktoré sa niekoľkomiliónové mesto z provincie Šen-si púšťa do výstavby nového futbalového stánku, je viacero. Okrem potreby nového štadióna slúžiaceho miestnemu klubu a futbalovej akadémii hrá dôležitú úlohu aj organizácia Ázijského pohára 2023. Jedným z jeho dejísk má byť aj mesto Si-an a nový štadión, ktorý v ňom čoskoro začnú stavať.

Zdroj: zaha-hadid.com 


V hlavnej úlohe originálny dizajn

 

Projekt futbalového stánku s kapacitou 60 000 divákov vzbudil obrovskú pozornosť hneď po zverejnení prvých vizualizácií. Ateliér Zaha Hadid Architects totiž prišiel s návrhom, ktorý prekvapil a zároveň šokoval. Do návrhu zakomponovali typické organické tvary, no tentoraz ich nepoužili za účelom vytvorenia futuristickej stavby. Uplatnili ich len ako doplnok dizajnu založeného na princípoch tradičnej čínskej architektúry, čoho výsledkom sa stal návrh arény pripomínajúcej tradičné stavby, aké nájdeme napríklad v Zakázanom meste.

Zdroj: zaha-hadid.com 


Projekt nového štadióna vo faktoch:

 

- zvonku má štadión vyzerať ako tradičná červená čínska stavba

- komplex nebude mať klasickú fasádu, ostane otvorený do okolia

- organické tvary sa použijú pri zastrešení aj pri strešných stĺpoch

- osvetlenie ihriska zabezpečia priehľadné membránové systémy

- súčasťou návrhu je revitalizácia priestranstva v okolí štadióna

- vstupy na štadión majú byť priamo napojené na zastávku metra

Zdroj: zaha-hadid.com 


Využitie aj na veľké kultúrne akcie

 

Dôraz na nadštandardné vybavenie štadióna sa nekladie iba kvôli futbalovým zápasom. Mesto plánuje chystanú arénu s prepracovaným systémom osvetlenia a riešenia kapacity využívať aj na organizovanie medzinárodných festivalov a iných veľkých kultúrnych akcií. Prvé z nich by v jeho útrobách mohli prebehnúť už pár týždňov po odohratí vyššie spomínaného šampionátu v roku 2023.

Zdroj: zaha-hadid.com 


Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: zaha-hadid.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 11.09.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.