VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

v Dubaji postavia 928-metrový mrakodrap

Pretrvávajúce ticho okolo realitného trhu v Dubaji už začínalo vzbudzovať podozrenie. V jednom z novodobých centier modernej a futuristickej architektúry je však ticho pred búrkou, pretože v miestnom prístave sa pripravuje ďalší veľkolepý projekt.

 

Keď v Dubaji dokončili Burj Khalifa, najvyššiu budovu sveta, málokto veril, že o pár rokov tu začnú stavať ešte vyšší objekt. Vyše 800-metrová stavba, ktorá je stále výškovým lídrom, však má vážneho konkurenta v podobe Dubai Creek Tower. Tá ju má prerásť o 100 metrov a po úspešnom ukončení prvých projekčných testov to vyzerá, že to stihne už do 2 rokov.

 

Nový dubajský líder s výškou 928 metrov

 

Bolo len otázkou času, kedy sa Dubaj pokúsi odpovedať na snahu Saudskej Arábie túžiacej po prvenstve v rebríčku najvyšších budov. Aj keď projekt novej veže neprerastie Jeddah Tower zo saudskoarabskej Džiddy, ktorá má byť prvou svetovou stavbou siahajúcou do výšky vyše 1 kilometra, s 928 metrami za sebou nechá všetky ostatné budovy a pred jej veľkosťou sa bude musieť skloniť aj spomínaná Burj Khalifa.

 

Prvé projekčné testy úspešné ukončené

 

Výstavba nového dubajského rekordéra je zatiaľ stále v štádiu príprav, no jej zahájenie sa už dlho odkladať nebude. Len pred pár dňami ukončili niekoľko sérií testov, ktoré mali odhaliť statické schopnosti objektu a preveriť jeho základy. Tie totiž budú musieť siahať do hĺbky 70 metrov, z ktorej vyrastie dlhá veža s dizajnom kombinujúcim tvar minaretu a ľalie.

 

Výnimočná stavba s hotelom a obchodmi

 

Podľa projektantov nebude Dubai Creek Tower výnimočná len konštrukčným prevedením. Pýšiť sa môže unikátnou polohou priamo v prístave, len zopár minút autom od letiska, čo dá ľudom v budove možnosť užívať si panoramatický výhľad. Priestory na takýto pôžitok zaistia vyhliadkové plochy zrealizované na niekoľkých poschodiach. Za zmienku stojí aj plánované obrie nákupné centrum a skoro pol miliónové sídlisko, ktoré obklopí najvyššiu dubajskú vežu.

 

Preteky o najvyšší mrakodrap vyvrcholia v roku 2020, kedy je naplánované ukončenie prác na Jeddah Tower aj Dubai Creek Tower. Ktorá z budov získa štatút najvyššej stavby sveta ako prvá, to zatiaľ nevedia ani autori projektov, no vyššie šance má dubajský projekt, ktorý chcú prezentovať v rámci svetovej výstavy Expo 2020. Práve to bude hnať stavebníkov k skorému ukončeniu realizácie, aby sa mohol Dubaj svetu opäť ukázať v čo najlepšom svetle.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: thenational.ae, gulf-insider.com, thetowerinfo.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 11.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.