VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

V Severnom mori začali stavať najväčšiu veternú pobrežnú elektráreň

Spojené kráľovstvo potvrdzuje pozíciu lídra v produkcii energie z pobrežných veterných elektrární. V jej severomorských vodách totiž odštartovala výstavba ďalšej z nich, ktorá sa má stať najväčšou na svete.

Zdroj: ge.com


Veľká Británia si drží prvenstvo v rebríčku najväčších pobrežných veterných elektrární sveta dlhodobo. Poradie v ňom sa však v posledných rokoch niekoľkokrát menilo. Stať sa tak má aj v blízkej budúcnosti. V spomínaných severomorských vodách totiž začala realizácia projektu Dogger Bank, najväčšej veternej elektrárne svojho druhu.

Zdroj: ge.com


Najväčšia elektráreň, najsilnejšie turbíny

 

S rozsiahlou elektrárňou, ktorú vybudujú neďaleko anglickej dedinky Ulrome, sa bude spájať viacero superlatívov. Okrem toho, že sa stane najväčšou, bude využívať aj najsilnejšie veterné  turbíny s výkonom 12 MW. Pôjde o 260 metrov vysoké modely Haliade-X od spoločnosti GE Renewable, ktoré boli označené za jeden z top vynálezov minulého roka.

 

Kapacita elektrárne dosiahne až 3,6 GW

 

Aj vďaka výkonu spomínaných turbín má celková kapacita vyrobenej a uskladnenej elektriny dosiahnuť až 3,6 GW, čo je niekoľkonásobne viac ako kapacita aktuálne najväčších veterných elektrární vybudovaných v mori. Celá elektráreň však bude rozdelená na 3 časti, pričom každá dosiahne tretinu celkovej kapacity, teda 1,2 GW. Napriek tomu je to stále zhruba dvojnásobok toho, koľko energie sa vyrobí a uskladní v aktuálne najväčšej pobrežnej elektrárni.

 

Kapacita doposiaľ najväčších elektrární:

 

Walney (2018) – 189 turbín, kapacita 659 MW

London Array (2013) – 175 turbín, kapacita 630 MW

Greater Gabbard Offshore (2008) – 140 turbín, kapacita 500 MW

 

Energia pre viac ako 4,5 mil. domácností

 

Niekoľkonásobne vyššia kapacita, ktorú má Dogger Bank zabezpečiť, je zárukou produkcie elektriny pre státisíce britských domácností. Podľa predbežných údajov má ísť až o 4,5 mil. domácností, ktoré dokopy spotrebujú zhruba 5 % podiel všetkej elektriny spotrebovanej vo Veľkej Británii. Na to však treba počkať do ukončenia výstavby a spustenia prevádzky, ku ktorému má prísť v rokoch 2022-2023.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: doggerbank.com

Zdroj foto: nsenergybusiness.com, ge.com

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 27.01.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.