VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Vlani dokončili najviac bytov a domov za posledných pár rokov

Výstavba bytov a domov vlani nedosahovala také dobré čísla, na aké sme boli zvyknutí z predchádzajúcich období. Napriek tomu sa jej podarilo zaznamenať niekoľko dobrých výsledkov.

 

ŠÚ SR sa v rámci tvorby rôznych štatistík spojených s výstavbou zameriava aj na sledovanie počtu dokončených bytov a domov. Práve tento ukazovateľ priniesol minulý rok veľmi dobré výsledky, dokonca šlo o najvyššie čísla za pár rokov po sebe. Podarilo sa to napriek tomu, že počet rozostavaných bytov a počet pripravených projektov ťahal za kratší koniec.

 

Viac ako 6 100 hotových bytov za rok

 

Dokončiť vyše 6 100 nových bytov za 12 mesiacov sa nepodarilo už dlhšie. V minulom roku sa ich celkový počet vyšplhal na 6189. Tomuto výsledku pomohlo najmä to, že projekty boli rozostavané ešte pred zavedením júlových opatrení NBS, ktoré pritvrdili podmienky na trhu s úvermi. Dopyt po úveroch však zatiaľ neklesá, takže byty sa môžu vo veľkom stavať ďalej.

 

Domov sa dokončilo dvojnásobne viac

 

Rodinných domov bolo minulý rok dokončených vyše 2-násobne viac ako bytov. Štatistiky hlásia, že ich počet dosiahol k 31. decembru celkovo až 12 687. V prípade domov by takýto trend mal pokračovať aj v tomto roku. Niektorí analytici totiž predpovedajú, že ich má opäť pribudnúť viac ako 10 000.

 

Za vysokým počtom dokončených bytov aj domov stojí práve silný dopyt po bývaní. Ten síce s výnimkou vybraných lokalít naďalej prevyšuje ponuku, no tá bola v porovnaní s rokmi 2016 a 2017 o niečo slabšia. Platilo to najmä v 3. kvartáli, po ktorom ale prišiel silnejší záver roka, kedy sa rozostavali viaceré projekty. Tie sa majú dokončiť práve v tomto roku, čo má udržať počet dokončených bytov a domov na vysokej úrovni.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: www.statistics.sk, www.sita.sk

Foto: wamu.org

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 10.04.2019
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.