VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Vo Viedni zahájili výstavbu nového pamätníka obetiam holokaustu

Susedné Rakúsko robí ďalší krok vedúci k vyrovnaniu sa so svojou minulosťou. Po tom, čo len nedávno rozhodlo o odstránení všetkých odkazov na Hitlera v jeho renovovanom rodnom dome, začalo s výstavbou nového pamätníka venovaného obetiam holokaustu.

Zdroj: shoah-namensmauern-wien.at 


Rakúsko sa ako súčasť nacistického Nemecka výraznou mierou podieľalo na likvidácii Židov. Aj keď dlhší čas po vojne odmietalo prijať plnú zodpovednosť za spoluúčasť na antisemitskej politike, postupne sa s touto časťou histórie začalo vyrovnávať a robiť kroky k zabráneniu jej opakovaniu. Tomu má pomôcť aj spomienka vo forme nového viedenského pamätníka.

Zdroj: austria.org


Pre všetkých zavraždených Židov

 

Aktuálne rozostavaná stavba bude v Rakúsku prvá svojho druhu. Pamätníkov poukazujúcich na vyvražďovanie Židov síce u susedov nájdeme hneď niekoľko, no na žiadnom z nich nie sú pohromade mená všetkých usmrtených rakúskych Židov. Práve toto dielo má byť spomienkou na viac ako 64 000 detí, žien a mužov, ktorí sa nevyhli smrtiacej mašinérii nacistického Nemecka.

 

Pamätné miesto v parku Ostarrichi

 

Pamätník bude po ukončení výstavby prístupný vo viedenskom parku Ostarrichi. Návštevníci ho spoznajú podľa kruhového vzhľadu tvoreného niekoľkými pamätnými tabuľami. Práve na nich budú vyryté mená obetí, ktoré boli kvôli svojmu pôvodu zlikvidované. Uprostred kruhu z týchto tabúľ sa vytvorí malý zelený ostrovček s niekoľkými stromami, ktoré tak z pietneho miesta spravia zároveň aj oddychovú zónu.

 

Realizácia má byť hotová budúci rok

 

Presný termín otvorenia nového pamätníka zatiaľ známy nie je. Rakúska vláda však hovorí o budúcoročnej jeseni, kedy má byť stavba kompletne hotová. Následne sa voľne sprístupní širokej verejnosti, ktorej má pripomínať tragické udalosti a zároveň byť výstrahou pred ich zopakovaním v budúcnosti.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: shoah-namensmauern-wien.at, austria.org

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 23.06.2020
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.