VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Výzva na predkladanie žiadostí o dotácie na drevodomy príde ku koncu roka

Okolo poskytovania nových dotácií podporujúcich výstavbu drevostavieb máme opäť o niečo jasnejšie. Ministerstvo pôdohospodárstva totiž ozrejmilo predpokladaný termín spustenia programu, ktorý má pomôcť pri financovaní úsporných domov z dreva.

 

Po dlhšom čakaní sa ministerstvo pôdohospodárstva v otázke dotácií na drevodomy konečne pohlo vpred. Pondelok sa ukončilo pripomienkovanie vyhlášky, po ktorom sa môže pracovať na príprave a následnom spustení návrhu. K tomu by podľa agrorezortu malo prísť ku koncu roka, kedy stihne prebehnúť spustenie prvej výzvy na predkladanie žiadostí.  

 

Spustenie programu stále neznáme, hovorí sa len o konci roka

 

Aj keď ohľadom dotácií na drevodomy vieme opäť o kúsok viac, ku konkrétnemu termínu spustenia 1.kola sme sa stále nedostali. Agrorezort ho zrejme ešte nevie sám, nakoľko zatiaľ hovorí len o závere roka. Známy je iba dátum vstupu vyhlášky do platnosti, ktorý naplánovali na 1.októbra, no len za predpokladu, že do nej včas zapracujú všetky pripomienky z pondelka.

 

Na úvod sa prerozdelí milión, podporia sa desiatky drevodomov

 

Ministerstvo sa na úvod spustenia programu nemieni púšťať do veľkých krokov. Prvé kolo by malo byť viac-menej testovacím, čím sa bude skúmať záujem ľudí o tento typ príspevku. Aj preto sa do konca roka rozdá zatiaľ „iba“ 1 milión, ktorý dokáže podporiť výstavbu 100-200 nových objektov.

 

 

Podmienky k získaniu dotácie:

 

- obstarávacia cena aspoň 30 000€ pri hrubých stavbách a 65 000€ pri domoch na kľúč

- podlahová plocha minimálne 70 m2, pričom objekt musí mať aspoň jedno poschodie

- drevodom musí disponovať potrebnými certifikátmi kvality a energetickej efektivity

- hotový dom nesmie byť skolaudovaný skôr, než vstúpi do platnosti vyhláška o dotáciách

- podporený objekt musí byť využívaný len na bývanie, nie ako sídlo firmy či prevádzkareň

 

Bude úspech, ak sa úvodná výzva na predkladanie žiadostí o dotáciu stihne zorganizovať ešte tento rok. To by pomohlo aj utíšiť hlasy kritikov, ktorým je zavádzanie programu podozrivé a vnímajú ho ako podporu agrorezortu blízkym firmám zameraným na spracovanie a export dreva. Obzvlášť, ak rieši dotácie na bývanie agrorezort, nie ministerstvo dopravy zodpovedné za túto oblasť.

 

Text :Róbert Bosák

Zdroje : sita.sk, etrend.sk

Foto : posli-dalej.sk, hnonline.sk, nehnutelnosti.sk, byvanie.pravda.sk

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 28.09.2017
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.