VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Z veternej elektrárne na českom Šibeníku je 47-metrová rozhľadňa

Väčšinu projektov vyhliadkových veží sprevádza výstavba nových stavieb. Na Šibeníku však realizácia rozhľadne od základov potrebná nebola. Lákavá turistická atrakcia totiž vznikla prestavbou bývalej veternej elektrárne.

Šibeník, Zdroj: euro-glacensis.cz

 

Menšia veterná elektráreň na vrchu Šibeník bola postavená v roku 1995. Jej prevádzku však komplikovali technické problémy a horšie poveternostné podmienky, takže 4 veterné turbíny neboli uvedené do plnej činnosti. 3 turbíny sa demontovali a zo štvrtej ostal iba nevyužívaný tubus bez vrtule. Práve vďaka tomu vznikla myšlienka premeniť torzo turbíny na vyhliadkovú vežu.

Šibeník, Zdroj: hradec.rozhlas.cz

 

Z veternej turbíny je 47-metrová rozhľadňa

 

Návrh premeny elektrárne na novú rozhľadňu bol predstavený ešte v roku 2014. S podobou 47-metrovej vyhliadkovej veže prišiel Pavel Suchý z ateliéru ABM architekti, ktorému sa za dizajn rozhľadne ušla aj prestížna Cena Petra Parléřa. Na začiatok realizácie projektu sa však čakalo až do roku 2020. V súčasnosti je dielo hotové a prístupné širokej verejnosti, ktorá má na rozhľadňu bezplatný vstup.

Šibeník, Zdroj: hradec.rozhlas.cz – Václav Plecháček

 

Okrem turbíny sa prestavala aj trafostanica

 

Nevyužívaný tubus nebol jedinou stavbou, ktorá prešla v rámci projektu realizácie rozhľadne na Šibeníku premenou. Súčasťou zmien bola aj konverzia miestnej trafostanice, v ktorej bola zriadená kaviareň s informačným centrom pre návštevníkov. To je prostredníctvom pešej lávky zriadenej tesne nad zemou spojené s točitým schodiskom, ktoré vedie až na samý vrchol veže.

Šibeník, Zdroj: kudyznudy.cz

 

Návšteva rozhľadne neláka len kvôli prehliadke inšpiratívnej architektonickej premeny starej veternej turbíny a priľahlej trafostanice na modernú rozhľadňu. Za pozornosť stojí aj kruhový výhľad, ktorý sa otvára z vrcholu veže. Turisti z neho uvidia Hradec Králové, Kunětickú horu, časť Železných hôr aj Krkonoše.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: euro-glacensis.cz, hradec.rozhlas.cz, hradec.rozhlas.cz – Václav Plecháček, kudyznudy.cz

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 26.07.2021
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.