VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Za dodávky energií si od januára priplácame

S príchodom nového roku sa už tradične upravujú ceny energií a inak tomu nie je ani teraz. Aj keď nie všetci dodávatelia pristúpili k zdražovaniu, plyn, elektrina a teplo nás celkovo vyjde o niečo viac ako v predošlom roku.

 

Zmeny v cenách za dodávky energií do domácností boli avizované na konci novembra. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vtedy informoval, že majitelia bytov a domov si za jednotlivé položky od januára priplatia, no nepôjde o žiadny dramatický rast. Po opakovanom zlacnení plynu a relatívne stabilných cenách elektriny a vody nás tak opäť čaká zdražovanie.

 

Plyn – priemerný rast o 0,38 %

 

V prípade plynu bolo zdražovanie očakávané, nakoľko ceny na svetových trhoch smerovali nahor. V závislosti od toho predložili ÚRSO návrh na zvýšenie viacerí dodávatelia (SPP ceny nezvýšilo), ktorí tak za dodávku plynu zinkasujú priemerne o 0,38 % viac. To domácnostiam s najčastejšou odbernou tarifou D2 zvýši náklady maximálne o 0,80 mesačne v závislosti od spotreby.

 

 

Elektrina – priemerný rast o 2,71 %

 

O zvýšení cien elektriny sa hovorilo už niekoľko mesiacov pred konečným verdiktom ÚRSO, podľa ktorého stúpli ceny priemerne o 2,71 %. V rámci aktuálneho zdražovania ide o najvyšší percentuálny nárast cien spomedzi všetkých energií, no pri prepočítavaní ročných nákladov je to pri odhadovanom zdražovaní o 12 € za rok stále menej ako v prípade plynu, kde sa celkové ročné náklady môžu zdvihnúť aj o 15 €.  

 

Rast cien v tarifnom pásme D1 – o 0,13 € alebo 1,37 % za mesiac

Rast cien v tarifnom pásme D2 – o 0,51 € alebo 2,08 % za mesiac

 

Teplo – priemerný rast o 1 %

 

Náklady za teplo sú závislé od aktuálnych cien plynu a elektriny (ak ich domácnosť využíva ako vykurovací zdroj), takže tento rok si priplatíme aj za jeho spotrebu. Teplo totiž zdraželo priemerne o 1 %, pričom výsledná položka je vyrátaná z úpravy pevnej aj variabilnej zložky.

 

Rast pevnej zložky pri cene tepla – 0,9 %

Rast variabilnej zložky pri cene tepla – 1,2 %

 

Voda – priemerný rast o 0,51 %

 

Ceny vody síce vzrástli o vyše pol percenta, no v konečnom dôsledku to poznačí len hŕstku domácností. K jej zvyšovaniu totiž väčšina dodávateľov nepristúpila, takže majitelia bytov a domov si až na zopár výnimiek nebudú musieť pripraviť viac peňazí aspoň pri úhradách za odber vody, ktorej cena vzrástla o 0,51 % ako výsledok výpočtu cien vodného a stočného.

 

Priemerný rast vodného – 0,18 %

Priemerný rast stočného – 0,91 %

 

Podľa slov vedenia ÚRSO nie sú stanovené cenové hladiny jednotlivých položiek pevné, ale maximálne. To znamená, že dodávatelia ceny zvyšovať môžu, no nemusia, čo platí napríklad v prípade SPP alebo väčšiny spoločností zodpovedných za dodávky vody. Tie, ktoré k tomuto kroku pristúpia, tak pri úprave cien nemôžu prekročiť stanovenú hranicu.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: urso.gov.sk, tvnoviny.sk, aktuality.sk

Foto: energie-portal.sk, cas.sk, e15.cz, ihned.cz

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 03.01.2018
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.