VyhľadávanieReklama

ocredite.com

VRK realČlánky

Zen Houses z Liberca – pokrok vo výstavbe rodinných domov

Česká architektúra napreduje míľovými krokmi a nové stavebné trendy prichádzajúce zo západu sa v nej uchytili okamžite. Výsledkom toho sú aj projekty nadštandardných rodinných domov, ktoré posúvajú hranice moderného bývania Čechov.

 

Domy, ktoré prekročili všetky hranice „normálneho“ bývania, či príbytky z doby budúcej. Aj týmito prívlastkami je označovaný projekt Zen Houses z českého Liberca, ktorý len nedávno oslávil prvé výročie svojho dokončenia. Aj po roku je príkladom nadštandardného bývania, ktoré spája ekologický s ekonomickým prístupom k výstavbe, a navyše ponúka možnosť žiť v nadčasovej stavbe prekypujúcej pohodlím.

 

Domy, ktoré zbúrali stereotyp

 

Realitná mapa Liberca je síce preplnená budovami od výmyslu sveta, no moderné domčeky búrajúce stereotyp v miestnom stavebníctve sa do mesta smogu a skleslej atmosféry hodia. Nie náhodou prišiel architekt Petr Stolín s projektom nadštandardných ekologických domov, ktoré vyniknú netradičným dizajnom a inovatívnym dispozičným riešením, čím sa v mestskej časti Ruprechtice stali symbolom moderny a pokroku.

   

 

Na návrhu vidieť slobodu v kreativite

 

Nakoľko projekt domu si architekt navrhol pre seba samého a pri tvorbe návrhu nemusel vyhovieť požiadavkám klienta, dal svojej kreativite voľný priebeh. Vďaka tomu vybudoval domy, ktoré upútajú po každej stránke. Už pri prvom pohľade zaujme spojenie dvoch budov, ktoré sú prepojené átriom s rastúcim stromom. Tento priestor sa dá využiť aj ako samostatná izba, ktorá sa stáva „externým“ centrom oboch stavieb. Tie disponujú širokými presklenými časťami fasád, čím sa zaistilo dostatok svetla a optické zväčšenie priestoru.

 

Dobrý výsledok realizácie zaistili správne materiály

 

Inšpiratívny dizajn a vynikajúcu praktickú stránku projektu podporili najmä použité stavebné materiály. Oba domy sú vybudované z prefabrikovaných drevených panelov, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri snahe pôsobiť úsporne a zároveň vytvárať zdravšie vnútorné prostredie. Za zmienku stojí aj sklolaminát, ktorý poslúžil ako povrchový materiál na fasádu. Netradičným prvkom je takisto odkrytá časť konštrukcie, ktorá robí z objektov nekonvenčný typ príbytkov.

 

Aj malý a jednoduchý projekt môže byť príkladom, ako stavať. Dokázali to aj Zen Houses, ktoré priniesli (nielen) Libercu nový rozmer a dvihli latku súčasnej českej architektúry. Ak si k tomu prirátame víťazstvo historicky prvého ročníka Českej ceny za architektúru, kde projekt uspel medzi piatimi stovkami prihlásených kandidátov, svedčí to o jeho kvalite a jedinečnosti.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : idnes.cz, designmagazin.cz, stavbaweb.dumabyt.cz, prostor-ad.cz, ceskacenazaarchitekturu.cz

v spolupráci s TOPReality.sk

Pridané: 29.12.2016
[ späť ]
Portál x-reality.sk sústreďuje ponuky realitných kancelárií na Slovensku. Ponuka realít je denne aktualizovaná a poskytuje širokú ponuku nehnuteľností v hlavných sekciách ako sú byty, domy, pozemky a komerčné priestory . Umožňuje jednoduché vyhľadávanie a triedenie podľa Vami zvolených kritérií. Vkladanie inzerátov na všetky druhy nehnuteľností je pre súkromnú inzerciu bezplatné. V prípade záujmu o novú výstavbu navštívte náš portál na ktorom je sústredená ponuka developerských projektov. Novostavby mapujú aktuálnu ponuku vo všetkých regiónoch. Ďalšie druhy realít nájdete v týchto podkategóriách. Chaty, chalupy, objekty pre rekreáciu, nájomné domy, polyfunkčné objekty a iné komerčné objekty. Z pozemkov nájdete ponuky na predaj a kúpu stavebných a poľnohospodárskych pozemkov.